Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karcinom prsu: Prevence, nebo operace?

Když se růst buněk vymkne kontrole a začnou se nekontrolovatelně množit, většinou nebolí. Invaze je ale na postupu. Nejčastějším zhoubným nádorem diagnostikovaným u žen je karcinom prsu.

6.10.2017
SDÍLEJ:

Nový mamograf v olomoucké fakultní nemocniciFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

"Pink october", který se na celém světě koná během celého října, neznamená jen děvčata v růžových tričkách, výstavy a koncerty. Může být také předzvěstí nahmatané bulky v prsu, která nebolí, je tvrdá a má nepravidelné okraje. Rakovinou prsu celosvětově onemocní více než půl milionu žen ročně, přičemž u nás si diagnózu vyslechne kolem šesti tisíc pacientek.

Nebezpečné je, že žena si změn často ani nevšimne, protože prsní nádor většinou nebolí. Vznikající nádor se totiž drží membrány mlékovodu nebo lalůčku a teprve během dalšího vývoje začnou buňky pronikat ven. Obvykle je sice zničí imunita, ale některé vlivem dalších faktorů obranému systému uniknou, začnou vytvářet nádor a dokonce se začnou šířit po celém těle. Léčba nádorů prsů je v současnosti velmi úspěšnou discíplínou. Má však své podmínky a další "ale"…

Strach z neznáma
Na onemocnění bývá nejhorší psychologický moment. Pacientka se nemá kam obrátit, nemoc vnímá jako zásah do své ženské identity, dokonce se může cítit méně hodnotná či sociálně stigmatizovaná. Často zažívá strach, deprese či tzv. karcinofobii neboli chorobný strach z onemocnění rakovinou. Tady mohou pomoci i laické terapeutky tzv. Mammahelpky, které lze navštívit v osmi centrech v ČR. Procházejí pravidelnými supervizemi a účastní se výcviků, jež vedou zkušení psychologové.

„V této fázi má největší význam emoční posilování, pevné sociální zázemí a především příklady žen, které se s rakovinou prsu vyrovnaly. Podpora stejně postižených žen jim pomáhá zachovat si ženskost, neztratit zájem o rekonstrukci prsů a mít vůli hledat v životě a v sobě samé nové hodnoty,“ říká klinický psycholog Mgr. Petr Křenek z Mostu.

Když se ženy dozvědí, jaké jsou možnosti léčby či jakou mají prognózu, často obrátí a začnou bojovat. Zkrátka, chtějí se s osudem poprat. Proto jsou v Mamma centrech dostupné také konzultace s onkology, radioterapeuty, chirurgy, mamodiagnostiky, genetiky, či fyzioterapeuty.

Prevence se vyplatí
Vzniku nádoru, bohužel, nelze zabránit. Ale důležité je, aby byl podchycen v časném stadiu. Od toho se pak odvíjí, jaké budou možnosti i důsledky léčby, včasný nález navíc umožňuje zachovat prs. Pravidelné návštěvy gynekologa se vyplácejí. Ženy, které vstupují do screeningového programu, mají mnohem lepší výsledky, jejich terapie je i méně invazivní a nákladná než u žen, které přicházejí až s hmatnými nálezy.

Samovyšetřování prsů je nejjednodušší metodou včasného záchytu karcinomu, proto by si je měla provádět alespoň jednou měsíčně každá žena. Díky mamografickému screeningu (který byl zahájen již v září 2002), se u žen nad 45 let v intervalu dvou let podaří včas zachytit čtyři z pěti zhoubných nádorů prsu. „Bohužel se stále objevuje obava, někdy i záměrně šířená informace, že záření mamografu je velmi škodlivé. Jde ale o tzv. měkké záření, a pokud je mu žena vystavena jednou za dva roky, riziko s tím spojené je minimální,” vyvrací zažitý mýtus Jana Drexlerová, ředitelka organizace Mamma HELP.

Další preventivní metodou jsou krevní testy na odhalení genu BRCA1 a BRCA2. Ty se však už neprovádějí plošně, ale jen na základě anamnézy, v níž se prokázal výskyt rakoviny prsu či ovaria alespoň u dvou příbuzných prvního stupně. „Znám spoustu žen, i mladých, které nikdy nádorové onemocnění v rodině neměly, a naprosto je šokovalo, když samy onemocněly. Pravidelné preventivní vyšetření je proto dle mého názoru jedinou možností, jak si případně zachránit život,” dodává Jana Drexlerová.

Návrat ženskosti
Plastické korekce následků konzervativní chirurgické léčby či deformit po operacích prsního karcinomu dnes umožňují operatérům odstranit tvarové nedostatky a vrátit ňadrům jejich přirozený objem. „Rekonstrukce prsu je obvykle dvoufázová operace, v první etapě se provádí rekonstrukce objemu a tvaru prsu do lékařem doporučené velikosti. Ve druhé fázi přichází na řadu rekonstrukce bradavky a dvorce, zároveň lze provádět i úpravu druhého prsu,“ vysvětluje primář Ústavu estetické medicíny MUDr. Dušan Záruba.

NÁZOR ODBORNÍKA

prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc., přednosta Kliniky komplexní onkologické péče Lékařské fakulty MU. Je naším předním odborníkem v oblasti karcinomu prsu a střeva.

Znám ženy, které návštěvu gynekologa či mamografu oddalují až do chvíle, kdy mají viditelný nádor. Je jich podle vás dnes méně než před lety?
Určitě jich je méně. Dnes jsou totiž adresně zvané na screeningové vyšetření, čímž se zvýšila účast na vyšetření z 45 % na současných 65 %.

Proč se ženy mamografu vyhýbají a raději jdou na ultrazvuk?
Vyšetření může být totiž bolestivé, což sice neznamená, že je tomu tak pro každou ženu, ale pacientky si to mezi sebou řeknou. Máme školené laborantky, které vědí, jak se ženami pracovat, a dnešní moderní přístroje mají zabezpečovací systém, který se snaží bolestivosti předcházet. Je důležité zmínit, že ultrazvuk nemůže mamograf nahradit.

Jedna z respondentek ankety popisovala, jak před lety požadovala po svém gynekologovi žádánku na vyšetření mamografem, byť byla relativně mladá a neměla žádné obtíže. Lékař ji označil za hysterku.
Tak to je naprosto neomluvitelný přístup. Nárok na mamografické vyšetření a screening má každá žena od 45 let. Pokud je však mladší a ošetření vyžaduje, tak se k tomu nemusí vždycky přistoupit. Nejprve s konkrétní ženou lékař promluví, vyšetří ji, a pokud objeví nějaký nález, tak by ji na mamograf odeslat měl. Když je mladší může lékař indikovat ultrazvuk. Pokud však podezření přetrvává, výjimečně se dá udělat i magnetická rezonance.

***

Typy operace prsu

Lumpektomie – z prsu se vyjme pouze nádor, ovšem s nejméně centimetrovým okrajem zdravé tkáně. Výkon se používá u nádorů o průměru do 2 cm.
Částečná mastektomie – odstraní se čtvrtina nebo větší část prsu obsahující nádor, řez se vede nejméně 2 centimetry od okraje nádoru. Výkon se používá u nádorů o průměru do 2,5 až 3 cm.
Úplná mastektomie – vyjme se veškerá prsní tkáň, dvorec i kůže včetně bradavky. Zachovány ale zůstanou podpažní uzliny a svaly. Někdy se provádí i mastektomie šetřící kůži. Výkon se používá u některých počínajících nádorů nebo jako preventivní opatření u nositelek genetické mutace.
Radikální mastektomie – dnes se používá mírnější verze radikálního zákroku (bez odstranění velkého prsního svalu). Odstraní se celý prs jako u úplné mastektomie a k tomu ještě malý prsní sval a podpažní uzliny. Výkon se používá u nádorů větších než 2 cm.
Axilární dissekce – vyjmutí podpažních mízních uzlin, aby se zjistilo, zda je do nich zhoubný nádor rozšířen.
Zdroj: www.rakovinaprsu.cz

***

Anketa

Karolína (39), produkční, Praha
Na mamograf zatím nechodím, dvakrát jsem ovšem absolvovala ultrazvukové vyšetření. Mám malá prsa a můj gynekolog mi řekl, že v takovém případě je ultrazvuk vhodnější. Samovyšetření si nedělám, myslím si, že kdybych měla nádor, poznala bych to i jinak.

Jana (53), oblastní manažerka, Jihlava
Na mamograf chodím pravidelně, od doby, kdy rakovinou prsu onemocněla moje kolegyně. Bude to tak třináct let. Neměla jsem tehdy žádné příznaky, jen děsný strach. Můj tehdejší gynekolog mě hrozně zklamal, označil mě za hysterku "která si zase něco přečetla na internetu", a žádanku mi vypsal dost neochotně. Současná doktorka moje obavy nebagatelizuje, samovyšetření mě naučila dělat ona, dala mi i instruktážní knížečku na doma, prý pro partnera. Zatím je všechno ok, přesto mám před každým vyšetřením úzkosti a říkám si, co kdyby…

Marie (59), vedoucí prodejny, Plzeň
Moje maminka zemřela na rakovinu vaječníků a já jsem kvůli tomu přestala chodit na gynekologii. Měla jsem pocit, že je lepší nevědět, myslela jsem si, že když tam půjdu, dozvím se, že mám stejnou diagnózu. Loni mě dcera donutila, ať se objednám na mamograf, šla jsem tam ale jen kvůli ní. Samovyšetření si nedělám.

***

Akce Měsíc v růžové
Svou účastí nejen pomůžete, ale navíc se i pobavíte!


6. 10. – OC Galerie, Ostrava Třebovice – Veletrh práce
6.–11. 10. – NC Eden, Praha Vršovice – Vyhrajte to s účtenkou z Edenu
7. 10. – 7. ročník Pochodu pro Mamma HELP Praha, Zlín
7. 10. – NC Eden, Praha Vršovice – Fashion show
7. 10. – OC Plzeň na Rokycanské – Casting Look Bella
7. 10. – OC Galerie, Ostrava Třebovice – Chilli festival
8. 10. – OC Silesia, Opava – Chilli festival
14. 10. – OC Plzeň na Rokycanské – Chilli festival
14. 10. – OC Fontána, Karlovy Vary – Fashion show
15. 10. – Celosvětový den Společně proti rakovině prsu
17. 10. – Ladies Night v Lucerně Praha
18. 10.–1. 11. – OC Silesia, Opava – Únikovka zdarma
21. 10. – OC Plzeň na Rokycanské – Fashion show
21. 10. – OC Fontána, Karlovy Vary – Chilli festival
21. 10. – NC Eden, Praha Vršovice – Youtour
4. 11. – NC Eden, Praha Vršovice – Chilli festival

Více informací na www.mesicvruzove.cz

Autor: Denis Drahoš

6.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Pečovatel, ošetřovatel 20 000 Kč

Hledáme pracovníky na pozice pečovatel - pracovník v sociálních službách, pro naše zařízení Domov se zvláštním režimem - Telč. 12hodinové směny (denní, noční).

Doprava a logistika - MIX-TEE velkoobchod s.r.o. 25 000 Kč

MIX-TEE s.r.o. Jsme stabilní a stále se rozrůstající rodinná firma zabývající se dovozem a distribucí kvalitních čajů a kávy. Hledáme do mladého kolektivu pozici skladník-řidič. Náplň práce: příprava zboží dle faktury, balení a naskladňování zboží, rozvoz ČR a SR stavba a demontáž výstavního stánku několikrát do roka.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 18 000 Kč

Zprostředkovatelé finančních transakcí a finanční makléři Samostatný obchodník n aprodukty Equa bank. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Aktivní nabízení bankovních produktů Equa bank; Zpracování a zadávání klientů do databáze produktů Equa bank; Reporty a práce s databází; Vyplňování dotazníku možných klientů Equa bank. Mzda se odvijí od obratu + bonusové prémie., , Požadavky:, Práce s PC a znalosti excel, word a web; komunikativnost, spolehlivost a příjemné vystupování; praxe v bankovnictví nabo obchodu výhodou; po zapracování - možnost home office., , Nabízíme:, měsíční odměny, notebook, mobilní telefon s měsíčním tarifem, home office, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: zivotopisy@1711group.cz. Pracoviště: 1711 group s.r.o. - galerie přerov, Čechova, č.p. 3491, 750 02 Přerov 2. Informace: Otmar Schenk, .

Služby - Pokojská, příprava snídaní 20 000 Kč

Pokojská Pokojská, příprava snídaní. Hledáme spolehlivou pracovnici s potravin. průkazem na pozici pokojské. Pracovní povolení nutností! Součástí práce je ranní příprava snídaní-krájení šunky, zeleniny. Zbytek dne úklid pokojů, chodeb, příprava prádla.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
29

Každou minutu jsou v terénu dvě sanitky. Loni bylo přes milion výjezdů

Předseda ČSSD Jan Hamáček.
10 7

Hamáček: Do vlády by ČSSD neměla vyslat poslance

AKTUALIZUJEME

Vichr shazuje stromy: uzavřené silnice, domácnosti bez proudu

/FOTOGALERIE/ Popadané stromy, větve, vyvrácené dopravní značky, ale taky uvolněné střešní krytiny. Silný vítr už druhý den zaměstnává profesionální i dobrovolné hasiče v Olomouckém kraji. 

Mráz se nevzdává. Na 35 místech padly rekordy

Velmi mrazivé ráno zaznamenali meteorologové krátce před příchodem astronomického jara v celé zemi. Teplotní rekordy dnes padly na 35 ze 146 stanic, které měří alespoň 30 let.

Británie obvinila Rusko z tajného skladování smrtícího nervového plynu

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v neděli prohlásil, že Rusko má tajné zásoby smrtícího nervového plynu použitého k otrávení bývalého ruského dvojitého agenta v Anglii a že zkoumá, jak se dá tento plyn využívat při atentátech.

Prohraná bitva o Mazutku. Unikátní výtopna v Praze se poroučela k zemi

Do budovy výtopny „Mazutka“ se včera odpoledne „zakously stroje“. Začala její demolice. Budova v bruselském stylu od architekta Jan Zeleného a statika František Bäumelt už nějakou dobu chátrala. Občanské iniciativy, které bránily její demolici, navrhovaly jiné využití stavby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT