Jak mluvčí krajské hygienické stanice Michaela Zajíčková, tak mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Markéta Singerová potvrdily, že skutečně do kraje chřipka v tuto dobu dorazila. "Máme potvrzeno, že chřipka, a to v různých variantách, přišla do regionu. O epidemii se ale nejedná," uvedla mluvčí hygieny.

Podle karlovarského dětského lékaře Jana Anděla je ale jen otázkou času, kdy se současný počet infikovaných přehoupne do epidemie. "Denně vyšetříme i padesát dětí, což je o takových deset až patnáct víc než ve standardní době. Nemocní mají opravdu vysoké horečky, i čtyřicítku, trápí je suchý kašel, občas se objevují trávicí potíže, jako je zvracení či průjem," konstatoval karlovarský pediatr.

Varianta A

Mluvčí nemocnice Singerová doplnila, že s chřipkou je nyní v KKN hospitalizováno mnoho lidí. "Nejde jen o děti, kapacity dětského oddělení máme v posledních dnech v podstatě neustále naplněny. Na infekci máme i dospělé pacienty. Hospitalizovaní mají vysoké horečky. Máme potvrzeno, že jde o chřipku varianty A," upřesnila mluvčí KKN. V posledních dvou letech se chřipka kraji v podstatě vyhýbala, za což mohl covid. Zpravidla se objevovala v únoru, tentokrát dorazila v dubnu.

Svůj podíl na počtu nemocných může mít podle ředitelky 1. mateřské školy Karlovy Vary Zdeňky Tiché extrémně se střídající počasí, kdy ještě před pár dny panovalo krásné počasí, které o víkendu nahradilo sněžení. Právě v tomto zařízení marodí nejen mnoho dětí, ale i učitelek. "Mám za to, že se ale nemocnost teprve rozjíždí a že ten boom nás teprve čeká. Děti mají vysoké horečky, nemocné máme i učitelky, které si třeba stěžují na velké bolesti kloubů," uvedla ředitelka mateřinky.

Na Základní škole dukelských hrdinů v Karlových Varech není zatím absence tak vysoká. "Nemocnost se rozjíždí hlavně u těch menších dětí. Větší se naštěstí ještě drží," uzavřela ředitelka školy Eva Doušová.