Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kateřina Cajthamlová: Terapeut musí být dobře trénován v sebereflexi

/ROZHOVOR/ Kateřinu Cajthamlovou zná většina televizních diváků zejména coby nesmlouvavou dietní a výživovou poradkyni, která v rámci pořadu Jste to, co jíte nemilosrdně vyhazovala nešťastným účastníkům z ledniček jejich oblíbené nezdravé pochoutky. Posléze působila i jako průvodkyně a moderátorka pořadu DoktorKA.

21.3.2018
SDÍLEJ:

Lékařka Kateřina Cajthamlová.Foto: Deník / Divíšek Martin

Kateřinin záběr je ovšem mnohem širší, je internistka a systemická psychoterapeutka. K tématu psychoterapie se také váže její nedávno vydaná kniha Abeceda moderního rodiče.  

Veřejnosti jste známá zejména jako výživová poradkyně. Proč vás napadlo pustit se do knížky o rodičích a dětech?
Mám moc ráda knihu pana profesora Matějčka Rodiče a děti, jež naposledy vyšla před třiceti lety, a proto nezachycuje dnešní realitu. Tak jsem si řekla, že napíšu Abecedu moderního rodiče, kde se zmíním o vlivu rozvodů, informačních technologií a společenských změn na rodiny. I přátelé mě upozornili, že dnešní generace vůbec neví, jak si vybírat partnera, jak nakládat s informacemi a spoustu dalších triviálních věcí. Ano, kniha má sice své limity a dnes bych ji možná napsala jinak, ale který spisovatel to o svých knihách neříká?

Inspirovala jste se také svými rodičovskými zkušenostmi?
Ano, v knize svým dětem děkuju, protože potomci vás perfektně osobnostně otestují a nastaví vám zrcadlo. Jsou mnohdy stejní, jako jste bývali vy. Často jsem slyšela sama sebe, že s bezmocí říkám úplně stejné absurdity, které mi v mládí říkali rodiče. Během psaní knihy jsem se dětem několikrát omlouvala a ony se mi smály.

Takže ani vám se nevyhnula klasická situace „tak tohle rozhodně nikdy dělat nebudu!” a teď se chováte úplně stejně?
Samozřejmě. Tak třeba moje maminka trvala na správném vyjadřování a gramatice a já se rozhodla, že dám potomkům úplnou svobodu a nechám vše na škole, což byla hrubá chyba. Naopak, postoj táty, který vždy komentoval, jaké mám vlasy, jsem úplně okopírovala, přestože jsem jeho poznámky nesnášela. Dospívající dceři jsem dělala totéž. Vždy, když se Anička chtěla ostříhat nebo obarvit, měla jsem spoustu řečí… Fuj! Ale řekla bych, že moji rodiče zase tolik chyb neudělali, protože byli jednak inteligentní a vzdělání a jednak hodně sebekritičtí i laskaví. Kupříkladu říkali, že na vzdělání nezáleží, že důležité je, aby člověk dělal, co má rád i že peníze jsou jen vedlejší efekt.

Ale každý rodič udělá občas určité chyby…
Protože se snažíte vyhnout omylům svých rodičů. Vychováváme potomky pro neznámou dobu, nevíme, do jakých podmínek naše děti vlastně rostou. Ve výchově platí, že žák si vybírá učitele, děti si tedy volí, kdo je inspiruje. V každé etapě jejich vývoje to je někdo jiný. A rodič dostává ťafky, jeho ego a ješitná pýcha se hroutí, protože pravdu má najednou paní učitelka nebo trenér. Neuvěřitelná zkušenost! I proto jsem se knihu snažila psát z různých pohledů.

Věnovala jste ji svému dědečkovi, který, jak píšete, prošel vaším životem s moudrostí a pokorou k dětské duši a dětskému vidění světa.
Úžasné vzpomínky. Děda byl velice moudrý člověk. S nadsázkou říkám, že byl rozeným buddhistou, základem jeho jednání byly nezasahování, vnitřní síla a moudrost. Snažil se být nezávislý a velmi bránil své právo na vlastní rozhodování. Říkal mi: „Starej se o sebe, já se o sebe umím taky postarat.” A v okamžiku, kdy jsem přišla pro radu, se mně tázal: „A proč se ptáš zrovna mě, co já ti mohu poradit? Z jaké pozice chceš, abych ti radil? Co za radu bys ráda slyšela a k čemu ti bude?” Nehrál si na osvícence, který ví všechno nejlíp, ale problémy jiných ho skutečně zajímaly. Mluvil o všech zásadně s úctou, vulgárně snad ani nemyslel, říkal, že pokud člověk kohokoli hodnotí, vypovídá jen sám o sobě. V jeho blízkosti jsem od dětství vyrůstala a do pětadvaceti s ním bydlela.

Kdo další na vás v dětství ještě působil?
Strýc, protože nádherně a barvitě vyprávěl o svých heroických úspěších v medicíně, byl totiž chirurgem. Ale i spolužáci a kamarádi, jsem dítětem žižkovské ulice, v naší velké partě byly různé osobnosti, tam se o sobě dozvíte nejvíc. Jezdila jsem také na vodu a hodně jsem četla, knížky byly dalším významným vlivem – ty od Karla Čapka, Viktora Huga a samozřejmě Masaryka.

Nebývá obvyklé číst v mládí Masaryka…
Mě byl vždy malinko protivný, protože byl trochu suchar a příliš vědecký, ale naši jeho dílo považovali za základ vzdělání. Maminka, jak už jsem zmínila, na mě měla veliký vliv z hlediska jazyka. Lpěla na tom, že se musí mluvit správně česky a vhodně se oblékat. Byla skutečnou dámou, jako Jacqueline Kennedyová. Měla vkus, protože žila dlouho ve Francii, byla také zručná, nepovrchní, důkladná, a chodila všude včas. Ovlivnili mě i moji bratranci, byla jsem totiž jedináček, takže jsem vždycky strašně záviděla dětem z velkých rodin. Na vodáckém táboře jsem ale dostala lekci, jak nebýt sobec – píši o tom v knížce.

Nemáte pocit, že se dnes výchova a rodičovství trochu přeceňují? Děti stavíme na piedestal, neustále se zabýváme jejich pocity, místo toho, abychom je docela normálně vychovávali.
Zapomnělo se, že výchova vyžaduje tři věci – bezpečí, hranice i určité úkoly. Personalisté si začínají stěžovat, že dnešní rozmazlená generace nechce pracovat, požaduje spoustu peněz, touží pracovat z domova, a že není dochvilná. Jde o paušalizující názor, zároveň jsou totiž mladí lidé odvážnější, lépe jazykově vybaveni, a mají větší schopnost spojovat různé zdroje informaci. V minulosti byla větší úcta ke stáří, protože starých lidí bylo v rodinách málo, zato dětí hodně. Jenže dnes jsme vymírající populací a prodloužila se doba dožití. Děti jsou „vzácné“ a je jich málo, seniorů je naopak více, a tak se pozornost upírá na děti a od seniorů se čeká, že jim uvolní místo.

Ani mladí to ale nemají snadné.
Jistě, komplexita současného světa vyžaduje nadhled, odstup a nebrat vše vážně. Jenže tohle se mládež často od rodičů nenaučí. Rodiny se rozpadají, chybí pocit stability a základního bezpečí – po rozvodu se rozpadají i vztahy širších rodin a dětem chybí možnost zkoušet si různé typy vztahů k větší skupině dospělých i vrstevníků. Vzrůstá agresivita a lidstvo se chová jako přemnožená populace.

Podobně jako u pokusu s populacemi krys, které při přemnožení měnily chování.
Ano, pokus měl několik fází. Nejdřív se při konfliktech obou množících se krysích společenství vybily alfy neboli nejsilnější a obětaví vůdci obou populací, zbyly bety, krysy číslo dvě, které se na hranicích obou populací spojily a vytvořily terorizující skupinu. Samice se přestaly pářit se samci, kteří se sdružovali do skupin a potulovali po okolí. A tak obě krysí populace začaly degenerovat a vymírat. Civilizace rozvinuté a zpohodlnělé – ať to byli Etruskové, Babylon, vrcholný Řím nebo Aztékové – bývají pokořeny barbary nebo jim dojdou zdroje, vymřou a zmizí ze scény…

Zdá se mi, že za posledních dvacet let došlo ke změně vztahu dětí a rodičů. Kdysi o nás rodiče moc nevěděli, dneska chtějí mít naopak otcové a matky o všem přehled – a to může být značně kontraproduktivní.
Určitě, navíc dnešním rodičům chybějí zájmy našich otců a matek. Pokud rodič žádný zájem nemá, vyvíjí se jeho dítě v pasivního konzumenta zábavy. Nezjistí, že mít nějaký koníček je potřeba. Vytrácejí se běžná řemesla, neháčkuje se, neplete, nedrhá, nezahrádkaří, dokonce ani nevaří. Dnes se jako obrovská novinka na základních školách zavádí předmět pozemky a ruční práce, možná i branná výchova. Ale za to, že žáci určité manuální dovednosti ztratili, přece nemůže škola. Přitlouct hřebík a uháčkovat šálu by se měly naučit v rodině.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Denis Drahoš

21.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Úklid servisu 17 000 Kč

Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici pracovník/pracovnice úklidu. Náplní práce je zajištění čistoty autosalonů a sociálního zařízení. Pracuje se na směny po-pá ranní: od 6:00h. - 14:30h. a 1x do týdne odpolední: od 6:00h.-18:00h. a 1x sobota do měsíce: od 7:00h. - 14:00h.

Gastronomie - Kuchaře/kuchařku 33 000 Kč

Restaurace v Praze-Uhříněvsi přijme kuchaře - kuchařku, na HPP a dlouhodobou spolupráci. Nabízíme základní plat 33.000 Kč + odměny, dlouhý/krátký týden. Požadujeme: pracovitost, samostatnost, pečlivost, čistotu. Jsme česká restaurace s pivovarem.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: ZZ, Pracoviště: Ostrava, - zateplování fasád , - práce se skelnou vatou, - práce ve výškách, Kontakt: telefonicky 9,00 - 15,00h, osobně - každou středu od 8,00 do 11,00 na Serafinova 359/6, Ostrava. Pracoviště: Borbely stav s.r.o., Serafinova, č.p. 359, 719 00 Ostrava 19. Informace: Vasyl Chonka, +420 775 405 747.

Administrativa - Sekretářka 20 000 Kč

Sekretářka. Náplň práce: administrativní činnost v pojišťovací kanceláři, nabídky pojistných smluv, telefonní a osobní komunikace se stávajícími klienty, pochůzky po úřadech. Praxe v pojišťovnictví nebo bankovnictví.


Duben ve znamení letních teplot.
6

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Kateřina Perknerová.
5

Glosa Kateřiny Perknerové: Babišův den

Při pátečních protestech v Pásmu Gazy byli zabiti další čtyři Palestinci

Při pátečních střetech mezi palestinskými demonstranty v Pásmu Gazy a izraelskými ozbrojenými silami zahynuli čtyři Palestinci, včetně jednoho postiženého a jednoho patnáctiletého chlapce. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Během uplynulého měsíce bylo podle ministerstva zabito už 39 Palestinců.

Švédský dýdžej Avicii zemřel v Ománu, trpěl zdravotními problémy

Jeden z nejúspěšnějších světových dýdžejů Avicii, který napomohl globálnímu rozmachu elektronické hudby, byl v pátek nalezen mrtvý v Maskatu, hlavním městě Ománu. Bylo mu osmadvacet let. Příčina smrti nebyla zveřejněna. Avicii odešel před dvěma lety do "předčasného důchodu", přičemž v posledních letech veřejně mluvil o svých zdravotních problémech, včetně zánětu slinivky, vyvolaném nadměrným pitím. 

Teplotní rekordy dnes padaly ve velkém, bylo až 28,6 stupně

V Česku dnes znovu padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Praze na Karlově, kde meteorologové naměřili 28,6 stupně Celsia. Teplotní maxima pro 20. duben dnes padla na stovce ze 148 stanic, které měří alespoň tři desetiletí. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teplé počasí bude podle meteorologů pokračovat i o víkendu.

Palestinci volí v Gaze novou taktiku - pouštějí draky s Molotovovými koktejly

Palestinci, kteří už čtyři týdny demonstrují u hranice Pásma Gazy s Izraelem, přišli s novou taktikou - snaží se pouštět nad izraelské území dětské létající draky, k nimž přivazují Molotovovy koktejly. Na pátek připravují vypuštění desítek draků nad izraelské území, z nichž mnohé mají nést vzkaz: "V Palestině pro vás není místo".

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT