Markétka se uzavřela. „Zavolala jsem na ni, nic se nestalo. Mohla jsem se před ni stavět na hlavu, skákat do výšky nebo dělat přemety, ani očkem na mě nekoukla,“ pokračuje žena. Místo toho občas ztropila scénu – to když se ji někdo pokusil vytrhnout z činnosti, která ji zajímala. Vyšetření v 18 měsících přineslo vysvětlení: holčička trpí poruchou autistického spektra.

Příliš pozdní miminko

InfografikaZdroj: DeníkDětí se stejným problémem přibývá. Zatímco ještě před 20 lety zjistili odborníci autismus sotva u každého třetího školáka z tisíce, dnes poruchou trpí sedmnáct dětí z tisíce.

Zvedl se i počet dětí, které musejí kvůli autismu do nemocnice: podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky nabobtnal počet takovýchto případů za posledních osm let na dvojnásobek.

Ilustrační foto
Na psychiatra pro děti se čeká měsíce. Vzniknou nová centra

Proč? „Těch důvodů je víc,“ říká profesor z dětské psychiatrické kliniky Motola Michal Hrdlička. Riziko, že bude dítě trpět autismem, prý prohlubuje třeba pozdní věk rodičů. „Starší ženy mají často rizikové těhotenství a rodí předčasně. Jejich děti pak mohou mít nízkou porodní váhu a trpět opožděným vývojem,“ sou-hlasí i dětská neuroložka a senátorka Alena Dernerová.

Druhým důvodem je lepší diagnostika a znalosti rodičů. Ti si dnes dokážou řadu informací najít na internetu. „Sami pak vyhledají pomoc,“ říká Hrdlička. Spekuluje se také o dalších příčinách, například genetice. Porucha se totiž častěji objevuje v rodinách, kde už se vývojové vady vyskytly.

Chce to víc odborníků

Pokud se ale podaří autismus podchytit včas, může se dítě částečně „napravit“. „Studie ukázaly, že až čtvrtina dětí může dosáhnout normální úrovně schopností,“ potvrzuje profesor Hrdlička.

Ilustrační foto
Věk duševně nemocných klesá. Lékaři chtějí „lovit“ i ve školách

K tomu je ale třeba vyškolit odborníky. Ti dnes zoufale chybí. „Nedostává se dětských psychiatrů. Kvůli chybě ve vzdělávání nepřicházeli do tohoto oboru několik let noví lidé,“ připomenul Hrdlička.

Připravit se musí také školy. „Pokud to udělají a služby se dobře nastaví, mají tyto děti velkou šanci vést běžný život,“ dodává Dagmar Zápotočná z Integračního centra Sasov.

Ilustrační foto
Školáky ničí závislost na mobilech. Skočili by i z okna