Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky už razítko od psychiatra vyfasovalo téměř sto tisíc lidí. To je každý čtvrtý invalida.

Invalidů s chorobou srdce ubývá

„Skončily doby, kdy se většina lidí dostávala do invalidního důchodu kvůli nemocnému srdci nebo poruchám pohybového aparátu. Tyto příčiny ve statistikách stagnují, nebo dokonce klesají. Naopak skokově přibývá pacientů, které z běžného života vyřadila některá z duševních nemocí,“ říká spoluautor reformy psychiatrie Ivan Duškov.

Bobtnají podle něj i statistiky Čechů, kteří si kvůli duševní nemoci sáhli na život. Většinou to udělali těsně po propuštění z léčebny

„Pravděpodobnost, že člověk spáchá sebevraždu, je u duševně nemocných až dvaadvacetkrát vyšší než u zbytku populace. Pětina pacientů to udělá v prvních 14 dnech po propuštění z léčení,“ doplňuje šéf bohnické psychiatrické nemocnice Martin Hollý.

Přibude devět center

Ministerstvo zdravotnictví proto spěchá s reformou psychiatrie. Chce, aby propuštění pacienti nezůstávali bez pomoci. Buduje kvůli tomu hustou síť takzvaných center duševního zdraví, kde mají péčio tyto lidi převzít týmy složené nejenom ze zdravotníků, ale i z terénních sociálních pracovníků. 

„Už jsme vybrali dvacet center, ke kterým zanedlouho přibude dalších devět,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Prozatím je jejich provoz pilotní a hradí ho evropské fondy. Do budoucna by si ale měly náklady na centra rozdělit pojišťovny a resort sociálních věcí. Ministerstva zdravotnictví a práce se kvůli tomu domluvila na spolupráci.