„Když jsme si nechali vytáhnout data z let 2016 a 2017, zjistili jsme zajímavou věc: téměř polovina všech pacientů, kteří podstoupili protonovou terapii, pochází z Prahy nebo Středočeského kraje,“ řekl na posledním jednání sněmovního zdravotního výboru náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Z těchto dvou regionů dostalo léčbu protonovým zářením dokonce 130 lidí z celkových 286 pacientů.

Nemocnice v ostatních regionech s protonovou terapií spíš šetřily. V Ústeckém kraji lékaři poslali na léčbu protonovým zářením čtyřiadvacet pacientů, v Jihočeském kraji to byla dvacítka lidí. „U dalších regionů šlo o pouhé jednotky případů,“ doplnil statistiku Prymula.

Foton je výrazně levnější

Poslanci sněmovního zdravotního výboru se proto rozhodli, že pravidla pro předepisování této léčby narovnají.

Zaměřit se přitom chtějí na dvě hlavní oblasti. První z nich jsou peníze. „Protonová terapie je totiž násobně dražší oproti fotonové. Pokud tedy máte jako lékař na starost pacienta, kterého lze účinně léčit oběma způsoby, sáhnete samozřejmě po fotonu. Pacient se totiž úspěšně vyléčí a vám ještě zbudou peníze na další nemocné,“ říká poslanec Rostislav Vyzula (ANO).

Jenomže někteří pacienti se podle něj protonové léčby i přesto urputně domáhají – podle Vyzuly většinou proto, že podlehli masivní reklamě. Do budoucna by proto navrhoval zařadit tuto terapii do nadstandardů.

„To znamená, že až to bude legislativně možné, uhradí pojišťovna takovému pacientovi léčbu fotonovým zářením a on si ze svého bude moci doplatit zbytek do ceny protonového záření,“ řekl Vyzula. Toto opatření by podle něj samozřejmě neplatilo v případech, kdy je protonová léčba pro pacienta vhodnější a lékař ji proto sám doporučí. Například u dětí s rakovinou.

Chyba ve vyhlášce

To ale není všechno. Poslanci budou muset vyřešit také zásadní chybu v legislativě. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je totiž upozornila na to, že kvůli nejasné formulaci jedné z vyhlášek by se protonové záření k léčbě používat vlastně vůbec nemělo. „Takže i v tomto budeme muset udělat pořádek,“ podotkl Vyzula.

Vedení resortu zdravotnictví navíc ohlásilo, že na svém webu příští rok zveřejní doporučený klinický postup pro protonovou léčbu. Bude přitom převyprávěný do takové podoby, aby mu rozuměli i běžní pacienti.