Jak známo, klouby napomáhají pohybu končetin a pokud jsou používány patřičně, jejich činnost je celoživotní. K problémům dochází při jejich přetěžování či nefyziologickém používání (po nesprávných drahách), pak také při špatném vyživení a kloubních onemocněních. Výše zmíněné faktory způsobují, že chrupavčitý povrch kloubu degeneruje a spolu s tím tuhnou okolní vazy a šlachy svalů. Ztrácí svůj rozsah, pružnost a bolest začíná i v okolních tkáních. To všechno pak vede ke snížené pohyblivosti člověka, čímž se kloubní omezení dále zacyklí.

Invalidita. Ilustrační snímek
Bojíme se úrazů. Invalidou se však člověk stane spíš kvůli závažné nemoci

V časných stádiích kloubní bolesti a u raných artróz je metodou volby manuální fyzioterapie - konkrétně měkké techniky, jemná kloubní mobilizace a individuální cvičení. Napomáhá i balneoléčba, plavání, lehká svižná chůze, hluboká ventilace a tak dále. Příčin bolestivosti a ztuhlosti však může být celá řada, proto je dobré jakýkoli zdravotní problém vždy konzultovat s lékařem.

Dobrým pomocníkem k udržení zdravých kloubů, mohou být k tomu určené doplňky stravy. Ty určitě neublíží, ale nelze od nich očekávat řešení všech problémů. V případě účinných látek chondroitin sulfátu a glukosaminu některé studie prokázaly pozitivní vliv na zastavení progrese artrózy, ovšem až v dlouhodobém časovém horizontu a v poměrně vysokém dávkování.

Ilustrační foto
Nová naděje pro revmatiky: moderní léčba je dostupnější

Některé doplňky stravy mohou obsahovat stejné účinné látky jako léky. Při nadměrně zatěžovaných kloubech můžete preventivně užívat ty, které budou obsahovat například extrakt z boswellie serraty, této rostlině se totiž připisují protizánětlivé účinky. Další účinnou látkou může být cetylmyristoleát (CMO), kterému se připisuje schopnost ulevit od příznaků artritidy. Známý je i chondroitin sulfát – látka, která vykazuje protizánětlivé účinky a je přirozenou součástí chrupavky, nebo glukosamin sulfát – látka s protizánětlivými účinky, které se připisuje schopnost regenerovat poškozenou pojivovou tkáň.

Bolest při artritidě tlumí i kyselina hyaluronová, která by měla také mírnit otoky. Součástí kloubní výživy může být i měď, která aktivuje enzymy prospívající regeneraci chrupavky, mythylsulfonylmethan (MSM), který by měl tlumit zánět a regenerovat tkáně, anebo asi nejznámější želatina. Ta se vyrábí se z kolagenu a je jí připisována schopnost zpevňovat strukturu a zvyšovat odolnost kloubní chrupavky.

Hlavní je pohyb a zdravá strava

Křečové žíly jsou nepříjemným zdravotním problémem, který postihuje nejen ženy, ale i muže. Jejich vznik je až z 80 procent dán genetikou. Pokud je měl někdo z rodičů, pak vám hrozí také. Rizikové faktory, které k jejich vzniku přispívají, jsou například dlouhé stání, užívání hormonální antikoncepce (nebo hormonální substituce v případě klimakterických potíží), opakované těhotenství, obezita a vůbec nedostatek pohybu.

Křečové žílyZdroj: Shutterstock

Podstatou této nemoci je vakuovité rozšíření cév v dolních končetinách. Mohou se objevit ve formě drobných fialových žilek, ale také jako výrazně vystouplé žíly, a to hlavně na vnitřní straně stehen a bérců. Kromě typického pocitu těžkých, unavených nohou, může dojít i na noční křeče, k pocitu pálení až bolesti. Otoky a bolestivost se zhoršují zejména v období vysokých teplot.

Křečovým žilám nejlépe předejdete pohybem. Kdo může, měl by co nejvíce chodit, případně plavat nebo třeba jezdit na kole. Jestliže v práci většinou stojíte, měli byste se naučit pár jednoduchých protahovacích cviků. A samozřejmě je dobré dodržovat zásady zdravé výživy. Když si občas dáte nohy výše než hlavu nebo jim dopřejete studenou sprchu, rozhodně nic nepokazíte.

MUDr. Monika Frydrychová, dětský ortoped
Závažných úrazů u dětí přibývá. Faktorů je hned několik, říká uznávaná ortopedka

Pomoci mohou i některé přírodní látky, které zpevňují žilní stěnu a dodávají jí pružnost. K těm patří vitamin C. Je důležitý pro vznik bílkovin elastinu a kolagenu, které jsou důležité pro pružnost a pevnost cév. Je v řadě potravin, ale najdete ho i v potravinových doplňcích. Vitamin E zase napomáhá správnému proudění krve. Je nepostradatelný pro stabilitu buněčných membrán. Rovněž v krevním řečišti zabraňuje destičkám, aby se shlukovaly a lepily se na cévní stěnu. Najdete ho ve vejcích, játrech nebo celozrnném pečivu.

Důležité jsou i některé vitaminy ze skupiny B. B12 a B6 pomáhají osobám, které mají zvýšenou tendenci ke srážení krve, B3 zase zlepšuje cirkulaci krve a snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi. Všechny tři uvedené vitaminy najdete třeba v hovězím, drůbežím či rybím mase.

Nepomáhají ale jen vitaminy. Užitečnou látkou je rutin, který zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny. Můžete ho najít zejména v pohance, ale například i v broskvích. Do výživových doplňků na křečové žíly se přidává také výtažek z plodu kaštanu koňského, který pozitivně působí na cévní stěny, ty zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky.

Robotický systém Da Vinci při operaci v olomoucké fakultní nemocnici
Konec čekání u obvoďáka? Lékaře v budoucnu nahradí nové technologie, tvrdí vědci