„Přežila jsem, protože oheň ve mně je zatím silnější než ten kolem mě,“ napsala bývalá zdravotní sestřička Klára před několika týdny na svém profilu @klara_z_ara na sociálních sítích. Před pár dny ale zemřela a pod jejím posledním příspěvkem se začaly objevovat desítky, ne-li stovky, příspěvků od lidí, kteří chtěli Klárce poslat do nebe poslední vzkaz.

Nebyla totiž jen chronicky nemocným člověkem. Byla i někým, kdo spojoval lidi s nevyléčitelným onemocněním, nesnesitelnými bolestmi a byla jim příkladem. Dopisovala si s nimi a dávala jim pochopení pro jejich pocity i obavy. Byla totiž jednou z nich.

O jejím úmrtí informovala Ewa Farna na svém instagramovém profilu. Svým čtenářům napsala: „Dnes jsem se dozvěděla, že Klára, silná žena z mého klipu Tělo, navždy odešla. Važme si zdravého těla. Je mi to strašně líto, Kláro.“ Příspěvek už není k dispozici. O jejím úmrtí informovala i některé média. 

Bolestmi trpěla celý život

Klára se narodila s nemocí jícnu, o které až do dospělosti nikdo nevěděl. Bolesti měla, vždy byla víc nemocná, ale příčinu nikdy nikdo neodhalil. V roce 2017 však dostala silný astmatický záchvat, v jehož rámci doslova vdechla žaludeční obsah, čímž se roztočilo kolečko narkóz, operací a umělého spánku, jak jsme psali dříve.

Roman chce porazit zákeřnou rakovinu za každou cenu.
Roman má vzácnou formu rakoviny. Bouli na ruce u něj lékaři podcenili

Klára trpěla obrovskými chronickými bolestmi, po jedné operaci jí dokonce hnilo břicho, nemohla téměř přijímat potravu a kvůli velkým bolestem trávila většinu času v posteli, což jí znemožňovalo žít normální život.

I díky vám, čtenáři Deníku, se však podařilo vybrat velké množství peněz, které Kláře pomohly s financováním zdravotnických pomůcek, které pojišťovna nehradila. Klára také po zveřejnění svého příběhu v Deníku dostala lůžko od firma LINET, které jí od bolesti pomáhalo, jak jsme vás informovali v dřívějším článku.

Byla vzorem i oporou

Klára trpěla neskutečnými chronickými bolestmi, na které dlouhodobě nezabírala žádná analgetika ani jiné léky. I tak se však snažila vytěžit ze své nemoci i něco užitečného, což se brzy projevilo v její nesmírné dávce empatie, díky které si dopisovala s lidmi, které postihl podobný osud a byla jim obrovskou oporou.

Maťo chce kvůli dcerce začít chodit. Žádná léčba však nezabírá.
Pod Maťem se zřítilo lešení. Bojí se, že neodvede dcerku do první třídy

Například @luckalucilucie pod její poslední příspěvek napsala: „Klárko, dušičko krásná, milá, statečná… nenacházím slov. Tolik nocí jsme si psaly, tolik podpory si vyměnily. Tak moc bych tě chtěla obejmout a říct, jak moc tě obdivuji, jak bych ti chtěla pomoct. Teď už necítíš bolest, odpočívej v pokoji, nebe je bohatší o dalšího anděla.“

Svůj smutek sdílela i @karolinaptakova: „Nemůžu a nechci tomu uvěřit. Byla jsi tak moc silná bojovnice, která nás všechny inspirovala bojovat za sebe taky. Všechno, co jsme si naposledy stihly napsat platí a nezapomenu. Tak moc mě to mrzí, ale moc si přeji, ať už tě nic nebolí a jsi v bezpečí. Dobře doleť.“

Díky dlouhým zprávám, které věnovala svým přátelům ze sociálních sítí, to dokonce někteří nevzdali, jako například @jankahruba84: „Sbohem. A děkuji, že jsi mi mnohdy byla motivací, proč to nevzdat a proč bojovat dál.“

Svou panenku si už nevyzvedne

Před nějakou dobou si Klára také objednala onkopanenku, což je panenka ušitá na míru, která je speciálně určená onkologicky nemocným dětem. Onkobojovníkům a dalším nemocným dětem i dospívajícím pomáhá přijmout to, co a proč se děje s jejich tělem.

Petr je přesným důkazem toho, že když se chce, všechno jde
Petr Klíma žije bez nohou, coby kulturista ale sbírá vavříny. Nyní shání pomoc

Panenku si ale bohužel vyzvednout nestihla, jak píše i majitelka profilu @onkopanenky: „Ještě v úterý jste psala, Klárko, že jedete domů. Panenka je už v tisku, po víkendu přijde. Kam vám ji pošlu?“ Zeptala se majitelka profilu a požádala ostatní, zda neznají někoho, kdo by si mohl panenku vyzvednout místo Klárky pro vzpomínku na tuto úžasnou bytost a ohromnou životní bojovnici.

Mělo se to obrátit k lepšímu

Od konce ledna ležela Klárka opět v nemocnici a před sebou měla náročnou operaci střev, která jí nakonec byla v narkóze úspěšně provedena. Proč tedy Klárka odešla z tohoto světa, se nejspíš nedozvíme, jelikož její biologická matka o ní přestala už dávno jevit zájem, a tudíž na její profil nejspíš nikdo vysvětlení nepřinese. Přitom ještě před pár dny s ostatními komunikovala a doufala, že vše dopadne dobře. Život má s námi ale bohužel někdy jiné plány.

Jak to ostatně shrnula i @ema_ralis: „Kláro, tak moc jsem věřila, že jednou budete zdravá a vaši životní cestu nebude určovat nemoc, ale vy. Ale osud má jiné plány. Všechna bolest je teď za vámi a vy budete žít v mých vzpomínkách jako velká bojovnice.“