Klíšťata v Praze. Infografika.I když se to nyní zdá při pohledu z okna nepravděpodobné, z procházky po pražských parcích si již lze přinést klíště. A to především kvůli několika teplým únorovým dnům, kdy padaly teplotní rekordy. „Klíšťata jsou aktivní, jakmile průměrná teplota stoupne nad pět stupňů Celsia a skončí přízemní mrazy,“ informovala primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Odborníci navíc varují před mýtem, že klíšťata žijí pouze v lesích, a tak se tento problém městské zástavby vůbec netýká. Vyskytují se totiž i v parcích, na travnatých dětských hřištích i na zahradách.

V Praze se jim dobře daří hlavně okolo Vltavy, v Prokopském údolí a Divoké Šárce. Chytit je ovšem lze i ve Stromovce, na Petříně, na Karlově náměstí nebo třeba na Olšanských hřbitovech. Loni se klíšťovou encefalitidou nakazilo v celé republice 712 lidí. „Což je zvýšení o sto procent oproti roku 2015,“ upozornila Roháčová. Pokud jde přímo o hlavní město, encefalitidou onemocnělo 38 obyvatel a boreliózou 217.Vyplývá to z údajů pražské hygieny.

I když počty případů klíšťové encefalitidy v České republice stoupají, míra proočkovanosti se za poslední období víceméně nezměnila. Podle nejnovějších průzkumů činí 25 procent. Proti onemocnění, které v podstatě nelze léčit a je možné pouze tlumit jeho projevy, nejsou nijak chráněny tři čtvrtiny obyvatel. Pro srovnání, v Rakousku je naočkováno 85 procent populace a v Německu 43. S očkováním proti klíšťové encefalitidě je možné začít kdykoli v průběhu roku. Není sice hrazeno z veřejného pojištění, ale většina pojišťoven na něj alespoň přispívá.

Například VZP nabízí 500 korun, přičemž cena jedné očkovací dávky se pohybuje kolem 800 korun a nutné jsou v základním schématu tři. „Například v roce 2011 využilo nabízený příspěvek na nákup vakcíny pouhých 3 378 klientů. Teď je to druhý nejžádanější benefit po příspěvku na pohybové aktivity,“ oznámil mluvčí VZP Oldřich Tichý. O peníze na vakcínu loni tuto pojišťovnu požádalo 14 707 Pražanů. VZP jim vyplatila dohromady přes 7,3 milionu korun.

Klíšťata nejčastěji přenášejí dva druhy onemocnění: klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Proti encefalitidě lze očkovat, ale není možné při její léčbě využít antibiotika, neboť jde o virové onemocnění. Lékaři tak mohou pouze tlumit projevy nemoci. Naopak proti borelióze dostupná vakcína není, ale onemocnění lze léčit pomocí antibiotik.