Předchozí
1 z 2
Další

Rakovina prostaty patří mezi českými muži k vůbec nejčastějším onkologickým onemocněním. Každé čtyři hodiny na ni v ČR zemře jeden muž, každoročně u nás zabije dokonce 1600 mužů. Nemoc může zcela bez povšimnutí bujet i několik let, ve většině případů je však zachycena v tzv. lokalizovaném stadiu. Tedy s předpokladem, že nádor zatím zasáhl pouze prostatu a nevytvořil metastázy.

V takovém případě lze nad onemocněním zvítězit. Prostata je totiž poměrně malá žláza, která obkružuje močovou trubici těsně pod močovým měchýřem a zároveň svou stěnou naléhá na konečník. U mužů se podílí na tvorbě ejakulátu a životaschopnosti spermií.

Máte problémy s močením? Vyhledejte odborníka
Jak tedy poznat, že se s prostatou děje něco neobvyklého? „Nejčastějším příznakem jsou problémy s močením, tedy například častější nucení na močení nebo slabý proud moči. Může to být způsobené zvětšenou prostatou, ale vyloučit nelze ani nádorové onemocnění.

Důležité je sledovat i další příznaky, jako je krev v moči, případně bolest v zádech,“ vysvětluje profesor Marek Babjuk, hlavní lékař urologické kliniky UroKlinikum, a dodává: „V případě těchto příznaků neprodleně vyhledejte pomoc urologa. Nejúčinnější metodou, jak nemoc podchytit hned v jejím zárodku, jsou ale pravidelné preventivní prohlídky.“

Preventivní vyšetření by měli podstupovat od 50. roku věku všichni muži. V rodinách s výskytem rakoviny prostaty u přímých příbuzných by první vyšetření mělo proběhnout dříve, tedy ideálně již po čtyřicátém roce.

Jak probíhá vyšetření?
Lékaři nejdříve z malého vzorku krve zjistí hodnotu takzvaného prostatického specifického antigenu (PSA). Pokud je jeho hodnota vyšší, neznamená to automaticky onemocnění rakovinou může se jednat o prostý zánět nebo jiné problémy spojené s prostatou. Urolog hodnotu posuzuje v souvislosti s nálezem při pohmatovém vyšetření prostaty přes konečník a nálezem na ultrazvuku.

#galerie|1227284#
Z výstavy fotografa Jindřicha Štreita

V případě podezření na nádor se přistupuje k biopsii, tedy odebrání vzorků z prostaty, a to opět přes konečník. „Muži často odmítají jít na vyšetření kvůli tomu, že jim je nepříjemné. Je ale zapotřebí si uvědomit, že právě takové vyšetření může pomoci odhalit karcinom včas a zachránit tak život,“ zdůrazňuje profesor Babjuk.

Pokud se u muže prokáže zhoubný nádor na prostatě, není důvod panikařit nebo ztrácet naději. Současná medicína je natolik vyspělá, že může onemocnění zcela vyléčit, je-li zachyceno včas. Definitivní volba léčby závisí na řadě faktorů. Mezi ně patří výsledky histologického vyšetření (které zjišťuje stupeň zhoubnosti nádoru), konkrétní hodnota PSA, velikost nádoru, ale i věk a případná další onemocnění. Záleží rovněž na preferencích samotného pacienta.

Mám rakovinu. Co teď?
První možností léčby je operace, spočívající v úplném odstranění prostaty, často současně i s odstraněním lymfatických uzlin. Tento typ zákroku se nazývá radikální prostatektomie a může být proveden buď formou otevřené operace, laparoskopicky, anebo nejmoderněji operačním robotem. Druhou variantou je ozáření prostaty pomocí zevního zářiče nebo aplikací radioaktivních částic přímo do prostaty, tedy tzv. brachyterapie. V některých případech však lékař může nádor zprvu pouze sledovat dle přesného harmonogramu a aktivní léčbu formou operace nebo ozařování indikovat až tehdy, kdy se nádor zvětšuje.

V pokročilejších stadiích je léčba podobná jako u jiných zhoubných nádorů. Onemocnění sice nelze vyléčit, je však možné zásadním způsobem prodloužit život. Jsou-li přítomny metastázy, volí se obvykle hormonální léčba, v případě jejího neúspěchu chemoterapie. Díky celé řadě nových léčebných metod mají šanci na delší život i pacienti v pokročilých fázích onemocnění.

Recept na zdravou prostatu neexistuje
Žádná ze studií provedených po celém světě nedokázala odhalit zaručený „recept“, jak se rakovině prostaty s jistotou vyhnout. Předpokládá se, že vznik rakoviny může podpořit vyšší příjem červeného masa, tučných výrobků, vápníku anebo kouření, stejně tak i nedostatek zeleniny a ovoce. Roli může hrát i genetika. S karcinomem prostaty však lze účinně bojovat, a to právě včasným záchytem, tedy tzv. druhotnou prevencí.

SLOVO ODBORNÍKA
Urolog, specialista na léčbu nádorových onemocnění, prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Co je příčinou častého výskytu rakoviny prostaty a jaké jsou její příznaky?
Bohužel, příčinu jejího vzniku neznáme, částečně se zde zřejmě uplatňuje složení stravy, jistě to však není faktor jediný. Jednou z příčin stoupajícího počtu případů je však i lepší záchyt onemocnění díky novým postupům a metodám. Zpočátku rakovina prostaty nevyvolává žádné příznaky. Projeví se většinou až v době, kdy se rozšíří do kostí pacienti pak začnou pociťovat bolesti.

Kdy je tato nemoc ještě léčitelná, a kdy už nikoliv?
Obecně lze říci, že onemocnění je léčitelné v době, kdy je ohraničené na prostatu, v tomto případě hovoříme o tzv. lokalizovaném nádoru. Zachytit jej lze prakticky pouze na základě vyšší hodnoty krevního testu. Nádor, který se již rozšířil mimo prostatu a vytvořil metastázy v lymfatických uzlinách nebo kostech, je možné léčit, ale už nikoliv úplně vyléčit.

Existují efektivní způsoby léčby?
Lokalizované nádory prostaty můžeme léčit operační cestou, kdy odstraňujeme celou prostatu. Druhou možností, zvláště u starších mužů, je ozařování prostaty. U pacientů s nejpříznivějšími formami nádorů lze onemocnění po určitou dobu pouze sledovat tento postup označujeme jako aktivní dozor. Nádory, které již vytvořily metastázy, léčíme celkovým podáním léků. V současné době je k dispozici celá řada nových léčiv působících na principu hormonální léčby nebo chemoterapie, které dokážou zásadním způsobem prodloužit pacientův život.

Kam na vyšetření?
Nadační fond Muži proti rakovině se opět stal partnerem projektu záchytu karcinomu prostaty, který spolupořádá Česká urologická společnost a VZP. Projekt probíhá od října 2017 až do listopadu 2018 a je určen pojištěncům VZP ve věku 5065 let věku. V odběrových centrech MEDILA je také možné v průběhu měsíce listopadu podstoupit vyšetření za zvýhodněnou finální cenu 150 Kč.

Kníratý listopad
Akce Movember každý listopad připomíná, že by všichni muži měli chodit na preventivní prohlídky prostaty i dalších mužských orgánů. Název vznikl ze spojení anglických slov „moustache“ a „November“, tedy „knír“ a „listopad“. Hlavním cílem je zvýšení povědomí o zákeřné rakovině prostaty a s tím souvisejícím faktem, že mnoho mužů umírá zbytečně a v příliš mladém věku. Hlavním účelem je ale získání dostatku finančních prostředků na léčbu a vývoj nových léků, které se na území České republiky posílají na konto nadace Muži proti rakovině. Loni se získalo dokonce 2 126 562 Kč a registrovalo se 5707 účastníků.