Rakovina prostaty patří mezi českými muži k vůbec nejčastějším onkologickým onemocněním. Každé čtyři hodiny na ni v ČR zemře jeden muž, každoročně u nás zabije dokonce 1600 mužů. Nemoc může zcela bez povšimnutí bujet i několik let, ve většině případů je však zachycena v tzv. lokalizovaném stadiu. Tedy s předpokladem, že nádor zatím zasáhl pouze prostatu a nevytvořil metastázy.

V takovém případě lze nad onemocněním zvítězit. Prostata je totiž poměrně malá žláza, která obkružuje močovou trubici těsně pod močovým měchýřem a zároveň svou stěnou naléhá na konečník. U mužů se podílí na tvorbě ejakulátu a životaschopnosti spermií.

Máte problémy s močením? Vyhledejte odborníka
Jak tedy poznat, že se s prostatou děje něco neobvyklého? „Nejčastějším příznakem jsou problémy s močením, tedy například častější nucení na močení nebo slabý proud moči. Může to být způsobené zvětšenou prostatou, ale vyloučit nelze ani nádorové onemocnění.

Důležité je sledovat i další příznaky, jako je krev v moči, případně bolest v zádech,“ vysvětluje profesor Marek Babjuk, hlavní lékař urologické kliniky UroKlinikum, a dodává: „V případě těchto příznaků neprodleně vyhledejte pomoc urologa. Nejúčinnější metodou, jak nemoc podchytit hned v jejím zárodku, jsou ale pravidelné preventivní prohlídky.“

Preventivní vyšetření by měli podstupovat od 50. roku věku všichni muži. V rodinách s výskytem rakoviny prostaty u přímých příbuzných by první vyšetření mělo proběhnout dříve, tedy ideálně již po čtyřicátém roce.

Jak probíhá vyšetření?
Lékaři nejdříve z malého vzorku krve zjistí hodnotu takzvaného prostatického specifického antigenu (PSA). Pokud je jeho hodnota vyšší, neznamená to automaticky onemocnění rakovinou může se jednat o prostý zánět nebo jiné problémy spojené s prostatou. Urolog hodnotu posuzuje v souvislosti s nálezem při pohmatovém vyšetření prostaty přes konečník a nálezem na ultrazvuku.

#galerie|1227284#
Z výstavy fotografa Jindřicha Štreita

V případě podezření na nádor se přistupuje k biopsii, tedy odebrání vzorků z prostaty, a to opět přes konečník. „Muži často odmítají jít na vyšetření kvůli tomu, že jim je nepříjemné. Je ale zapotřebí si uvědomit, že právě takové vyšetření může pomoci odhalit karcinom včas a zachránit tak život,“ zdůrazňuje profesor Babjuk.

Pokud se u muže prokáže zhoubný nádor na prostatě, není důvod panikařit nebo ztrácet naději. Současná medicína je natolik vyspělá, že může onemocnění zcela vyléčit, je-li zachyceno včas. Definitivní volba léčby závisí na řadě faktorů. Mezi ně patří výsledky histologického vyšetření (které zjišťuje stupeň zhoubnosti nádoru), konkrétní hodnota PSA, velikost nádoru, ale i věk a případná další onemocnění. Záleží rovněž na preferencích samotného pacienta.

Mám rakovinu. Co teď?
První možností léčby je operace, spočívající v úplném odstranění prostaty, často současně i s odstraněním lymfatických uzlin. Tento typ zákroku se nazývá radikální prostatektomie a může být proveden buď formou otevřené operace, laparoskopicky, anebo nejmoderněji operačním robotem. Druhou variantou je ozáření prostaty pomocí zevního zářiče nebo aplikací radioaktivních částic přímo do prostaty, tedy tzv. brachyterapie. V některých případech však lékař může nádor zprvu pouze sledovat dle přesného harmonogramu a aktivní léčbu formou operace nebo ozařování indikovat až tehdy, kdy se nádor zvětšuje.

V pokročilejších stadiích je léčba podobná jako u jiných zhoubných nádorů. Onemocnění sice nelze vyléčit, je však možné zásadním způsobem prodloužit život. Jsou-li přítomny metastázy, volí se obvykle hormonální léčba, v případě jejího neúspěchu chemoterapie. Díky celé řadě nových léčebných metod mají šanci na delší život i pacienti v pokročilých fázích onemocnění.