„S manželem už jsme měli tříletou holčičku, když jsme se rozhodli, že bychom chtěli další dítě. Dlouho to nešlo, až snad po roce a půl jsem otěhotněla. Podle ultrazvuku to měl být chlapeček, vypráví Magdaléna o svém synu Danovi, kterému už je letos osm let.

„Šok ale nastal ve chvíli, kdy synovi ještě v těhotenství zjistili srdeční vadu. Byla jsem na velkém vyšetření ve 20. týdnu těhotenství, kdy mi lékař řekl, že syn má koarktaci aorty a po porodu bude pravděpodobně nutná operace. Nic takového jsem nečekala, cítila jsem se skvěle, žádné těhotenské problémy jsem neměla a ani v rodině žádné zdravotní problémy nebyly,“ nechápala Magdaléna diagnózu.

Onemocnění zaujímá 5-10 % vrozených vývojových vad srdce.
Chlapci jsou postiženi 2x více než dívky.

Ještě před porodem si proto vyhledala všechny informace o nemoci a zároveň vše konzultovala s lékařem, aby věděla, co s jejím synem bude. „Zjistila jsem, že jde o vývojovou vrozenou vadu a v podstatě je zúžena aorta, hlavní tepna vedoucí z levé srdeční komory. Chlapci touto nemocí bývají postiženi o něco častěji. Při onemocnění dochází k přetěžování srdce, jelikož levá komora musí pracovat mnohem výrazněji, aby protlačila krev přes zúženou část aorty.

„Hned po porodu Dana převezli do Dětského kardiocentra v Motole na operaci, kde se o něj báječně postarali. Všechno nám vysvětlili, na vše odpověděli a hned po operaci jsem věděla, že vše dopadlo dobře a lékařům se podařilo odstranit zúžený úsek aorty. Několik dnů zůstal na JIP a poté jsme se přesunuli na normální pokoj. Snad za osm dní jsme se dostali domů a od té doby Dan skvěle prospívá a nikdy jsem si nevšimla, že by na něm operace zanechala nějaké následky. Jen musíme chodit na pravidelné kontroly na kardiologii,“ uzavírá svůj příběh Magdaléna.

Názor lékaře

MUDr. Žaneta Bandžuchová (Dětské kardiocentrum, Fakultní nemocnice Motol)

Koarktace aorty je vrozenou vadou spočívající v zúžení srdečnice (aorty), typicky v oblasti za levou podklíčkovou tepnou v místě ústí tepenné dučeje. Je jednou z nejčastějších tzv. kritických vad srdce a velkých cév u novorozenců, vyžadujících v tomto věku neodkladné operační řešení. Koarktace může být rovněž součástí vícečetných (komplexních) vrozených vad srdce. Těsná koarktace u novorozence vede poté, co se spontánně po porodu uzavře tepenná dučej (fungující jako přemostění zúženého místa pro tok krve), k těžkému srdečnímu selhání. Při včasné diagnóze je možné udržet pomocí nitrožilní infúze léku (prostaglandin E1) tepennou dučej otevřenou a dítě v řádu jednotek dní připravit k operaci vady. Koarktace aorty u novorozenců je zpravidla kritickou vadou vyžadující urgentní operační řešení. Někdy bývá zjištěna až u starších dětí, a to zpravidla v rámci pátrání po příčinách systémové hypertenze. I v tomto případě je nutná operace. U menší části pacientů může dojít k opětovnému zúžení aorty ve stejném místě (rekoarktace). V takovém případě je většinou možné původně operované místo rozšířit pomocí nafouknutého balonku zavedeného přes cévy v třísle (katetrizační angioplastika).

Informace o koarktaci aorty

*Koarktace aorty je vrozená vada, která se někdy dá diagnostikovat již v průběhu těhotenství.

*Pokud je zúžení opravdu závažné, je nutné operovat hned po narození. V některých případech ale může být zjištěna až v pozdějších letech, hlavně u případů, kdy zúžení není natolik závažné. Zúžení se může nacházet na různých místech – a od toho se pak odvíjejí příznaky a stupeň závažnosti onemocnění.

*U vážných zúžení se projevy objevují brzy po narození, dítě je bledé, výrazně dušné, opocené a plačtivé. Pokud je navíc zúžení pod odstupem tepenné dučeje, vyvíjí se cyanóza (dítě modrá až fialoví z nedostatku kyslíku) dolní poloviny těla.

*Koarktace se často vyskytuje v kombinaci s dalšími vadami srdce.

Recept pro zdraví

Ilustrační fotoZdroj: ShutterstockTortilla s kuřecím masem

Ve velkém horku často není chuť k jídlu, natožpak trávit hodiny v kuchyni, a tak pro vás máme recept na lehké a rychlé jídlo, které je ideální třeba na večerní posezení na terase.

Ingredience

Náplň:

 • 2 rajčata,
 • 1 paprika,
 • ledový salát,
 • rukola,
 • 1 menší okurka,
 • 500 g kuřecího masa,
 • 100 g sýra Čedar,
 • sůl,
 • pepř,
 • koření Gyros.

Tortilla:

 • sůl,
 • 280 ml vody,
 • 500 g polohrubé mouky,
 • 5 lžic slunečnicového oleje,
 • 1 lžíce olivového oleje.

Dresink:

 • 1 bílý jogurt,
 • šťáva z půlky citronu,
 • 50 g najemno nastrouhaného sýra Čedar.

Postup
Nejprve si připravte dresink. Smíchejte všechny ingredience a nechte je odpočinout v ledničce.
Následně si nakrájejte veškerou zeleninu a sýr na malé kousky. Poté nakrájejte i maso na nudličky, osolte, opepřete, posypejte kořením gyros a osmahněte na pánvi. Nechte odpočinout.
Při přípravě tortilly smíchejte všechny ingredience a vytvořte z nich osm stejných dílů. Ty vyválejte na stejně velké placky několik milimetrů silné. Rozehřejte pánev, potřete ji olejem a zprudka osmažte tortilly. Jednu stranu přibližně 20 vteřin.
Na tortillu nandejte směs masa se zeleninou, zalijte dresinkem, zamotejte a podávejte.

Tipy pro zdravé srdce

Lidé s nemocným srdcem by na sebe v létě měli dávat větší pozor. Přece jenom letošní tropy, které už jsme zakusili a které ještě přijdou, jsou pro srdce velkou zátěží. A to i u zdravých lidí. V horku totiž klesá objem krve, což nutí srdce pracovat více než v chladnějších dnech. Kardiaci by si ve vedrech měli dávat pozor na dehydrataci, ke které dochází při nedostatku tekutin a výrazném pocení, kterému v létě nezabráníte. Krev se tak zahušťuje a hrozí větší riziko vzniku krevních sraženin. Ty mohou být příčinou cévních mozkových příhod či plicních embolií. Určitě proto není dobré měnit prudce teploty. Například pustit klimatizaci na 18 stupňů a pak z auta vylézt do rozpáleného města na 35 stupňů. Vyhýbejte se třeba i skokům do studené vody bez předchozího osmělení. Šok způsobený takovým teplotním rozdílem může způsobit stažení cév a prudké zvýšení krevního tlaku, a to může vést až k srdeční zástavě.