Studie publikovaná v British Medical Journal totiž tvrdí, že pokud je dítě šest měsíců živeno výhradně mateřským mlékem, může mu to dokonce ublížit. Může prý trpět nedostatkem železa a být anemické a vyšší je podle vědců také riziko vzniku potravinové alergie a celiakie, tedy nesnášenlivost lepku.

Když dětem mléko nestačí

Mary Fewtrellová z výzkumného centra pro výživu dětí na University College London Institute řekla, že na ostrovech sice přibylo žen, které prvního půl roku života děti výhradně kojí, ale zdaleka to není většinové chování. Podle Fewtrellové a jejích kolegů z universit v Edinburghu a Birminghamu je to mimo jiné proto, že matky samy mají pocit, že jejich děti potřebují více než jen mateřské mléko. Vědci tvrdí, že pro tento dojem našli i odborné vysvětlení.

Ve studii se píše zejména o vyšším riziku anémie, která může, je-li silná, dítě nevratně poškodit. Británie, podobně jako Česko, přitom nemá screeningový program, který by se zaměřoval na sledování toho, zda kojenci netrpí nedostatkem železa.

Arašídy kojencům?

Britští pediatři dále rozvíjejí ve své studii myšlenku, že pokud se příkrmy dětem začínají dávat až koncem šestého měsíce, hrozí riziko, že se u nich rozvine potravinová alergie. To je přesně opačný postoj, než který lékaři zastávali dosud – kdy naopak doporučovali se rizikovým potravinám u malých dětí vyhýbat. "Jenže například v Izraeli, kde se arašídy objevují už v kojenecké stravě, je výskyt alergie na ně nízký," pomohla si příkladem Fewtrellová.

Pokud jde o celiakii, uvádějí autoři studie příklad Švédska, kde výskyt této choroby výrazně stoupl poté, co se matkám doporučilo, aby lepek zaváděly až po půl roce věku dítěte, a zase výrazně klesl, když se doporučení vrátilo ke čtyřem měsícům.

Čtyři měsíce možná stačí

Britská studie nicméně vyvolala velké pobouření, například ze strany organizace na podporu kojení známé jako Liga La Leche či z britského zastoupení UNICEF. Zástupkyně Ligy La Leche Alison Stantonová uvedla, že studii není možné brát jako nestrannou, protože ze čtyř hlavních autorů byli tři napojeni na výrobce umělé dětské výživy. Mohli pro ně například vypracovávat nějaké dílčí studie a podobně.

Jedna za autorek, Mary Fewtrellová řekla, že nadále podporuje doporučení WHO, ale že je třeba k němu v různých zemích přistupovat odlišně. Kojení totiž zcela určitě chrání děti před infekcemi, což je v rozvojových zemích velmi důležité, ale v Británii – podobně jako v Česku – už méně, protože zdejší hygienické podmínky jsou odlišné. I ona však potvrdila, že i díky dlouhodobému kojení se mírně snížil výskyt gastroenteritidy mezi kojenci. Přesto si myslí, že by stačilo, kdyby matky děti výhradně kojily čtyři měsíce. Odpůrci však namítají, že pokud začnou v té době děti přikrmovat, není vůbec jisté, jestli dětem tímto způsobem dodají dost železa či třeba zinku.

Anna Chaloupková
Článek byl převzat z www.ikondice.cz