Podle dermatoložky Jany Krabcové z Kliniky YES VISAGE záleží úspěšnost kolagenu jako zbraně proti stárnutí na mnoha faktorech. Jen samotná konzumace není samospásná. „Stárnutí pleti je výsledkem překrývajících se vnitřních, tedy genetických a hormonálních a vnějších faktorů. Tam řadíme vliv okolního prostředí, UV záření, chemikálií a toxinů,“ řekla lékařka.

U kolagenových doplňků by si tak zákazníci měli ohlídat především množství účinné látky a svoji roli hraje také prostupnost kolagenuz přípravků. Optimální denní dávka kolagenu se pohybuje mezi třemi až deseti gramy denně a působí blahodárně na celý organismus.

Kolagen
Je kolagen všemocný? Želatina, vývar ani tatarák ho tělu nedoplní

S bojem proti vráskám má ale tělo zřejmě práce víc. „Nejsme přesně schopni vyčíslit adekvátní příjem kolagenu potřebného k vyvolání klinických či histologických účinků, tedy k redukci vrásek či zlepšení pevnosti a pružnosti kůže. Podle odborných studií však nehrozí riziko předávkování kolagenem či jakéhokoliv návyku na tuto látku,“ ujistila Krabcová.

Vsadit na přípravek s vyšším množstvím kolagenu se tak rozhodně vyplatí.

Různé typy kolagenu 

Podle vědců existuje osmadvacet typů lidských kolagenů. Nejčastějším typem, který zajišťuje mechanickou pevnost a pružnost nejen kůže, je takzvaný typ jedna. Do doplňků stravy se přidává z různých zdrojů, odborníci chválí především ten z ryb.

„Zjistilo se, že kolagen z mořských ryb má podobné znaky jako lidský kolagen. Má velmi dobrý bezpečnostní profil a je tělem dobře tráven,“ popisují závěry svého výzkumu účinků kolagenu na lidské tělo vědci z lékařské fakulty King Khalid University v Saúdské Arábii. Při výběru mořského kolagenu může být pro zákazníka vodítkem i to, odkud zdroje ryb pocházely. Preferovat by měl ekologický biochov.

Zapocenou roušku je vhodné přes den měnit, radí Monika Arenbergerová.
Za špatnou pleť si můžeme sami, říká dermatoložka. Zabijáků pokožky je několik

Zvýšit účinek kolagenu v těle pomáhají také vitaminy. „Vitamin C stimuluje syntézu kolagenu v lidských fibroblastech. Kromě toho má vitamin také antioxidační účinky, je jakýmsi lapačem volných radikálů. Chrání buňky lidské kůže před poškozením hlavně UVA zářením,“ doplňuje dermatoložka Krabcová.

Doporučený denní příjem pro udržení nasycené zásoby vitaminu C je asi osmdesát miligramů, což odpovídá zhruba pěti porcím zeleniny nebo ovoce.

V boji proti stárnutí je ale nutné přijímat i další vitaminy, zejména A, B, D, E a K a také kyselinu listovou.