Ta vzpomínka jí zůstane v paměti ještě dlouho. Když jednadvacetiletá studentka z Břeclavi Kateřina Picková kráčela rozpálenými ulicemi, omdlela před ní starší žena. I přes vysoké teploty Picková zachovala „chladnou hlavu" a poskytla první pomoc. „Zvedla jsem jí nohy nad úroveň hlavy, dala jsem jí studený obklad na čelo, uvolnila zapadlý jazyk a zavolala záchrannou službu," říkala studentka.

Břeclavský deník provedl 
v minulých dnech průzkum, při němž se ptal lidí, jak jsou na tom se zvládnutím první pomoci. Výsledek: většina oslovených teorii zvládá, 
v praxi by se však spoléhali na radu odborníka. „Učili jsme se o pomoci na základní škole, spoustu pravidel si dodnes pamatuji," vyprávěla Picková.

Ne každý si však byl odpovědí jistý. „Ráda bych člověku, který přede mnou omdlel, pomohla, ale první pomoc neovládám. Zavolala bych záchrannou službu a řídila se jejími pokyny," oznámila další jednadvacetiletá Břeclavanka Lucie Šulcová.

Podle lékařky a mluvčí jihomoravských záchranářů Barbory Zuchové je u první pomoci role operátorek záchranné služby klíčová. „Naše zkušenost je většinou taková, že i když jsou lidé vyděšení, mají strach, že zraněnému ublíží nebo mají obavy, že to nezvládnou, tak i přesto se nechají operátorkou přemluvit a první pomoc poskytnou. Svou roli hraje také stres. Často někteří neví, co mají dělat nebo si nejsou úplně jistí a s tím pomohou právě operátorky," sdělila Zuchová.

Odpadla na tréninku

Jak si počínat v krizových situacích, se stane tématem sobotní akce v zámecké zahradě v Mikulově. Začátek je v deset hodin dopoledne, konec pak v šest podvečer. O ukázky se postarají profesionální záchranáři, strážníci a hasiči. Návštěvníci si mohou nechat změřit krevní tlak či cholesterol. Lékař rovněž odpoví na otázky týkající se onkologické prevence. K dispozici bude také helikoptéra záchranářů.

Že se zdravotnické znalosti hodí, se přesvědčil například předseda břeclavského volejbalového klubu Ivan Rylich. „Už nám na tréninku odpadla dvě děvčata, takže se s tím občas setkám. Nějaké znalosti jsem nabral ve škole, pak je otázkou, jak to člověk dokáže využít v praxi. Čím častěji se s tím člověk setkává, tím dokáže lépe reagovat," oznámil muž.

Obyvatelka okresního města Eva Blažková doplnila. „Jezdím s dětmi na různé akce, ale naštěstí jsem první pomoc nikdy nemusela praktikovat, byť ji znám. Těžko ale říct, jak se člověk v takové situaci zachová a jestli se mu hned vybaví vše, co ví," přiznala šestatřicetile­tá žena.

Že znalosti mezi lidmi jsou, potvrdil Miloslav Plešinger, zástupce velitele břeclavských hasičů. Ti se pravidelně vydávají k dopravním nehodám. „Umělé dýchání lidé zpravidla zvládají. Často také využijí lékárniček, které jsou součástí výbavy aut," prohlásil Plešinger.

Václav Petrů