"Maxi stál při mně, když jsem byl hodně nemocný," řekl Thomas německému listuDie Welt."Je moje alter ego."

Zatímco "nová" ledvina pro kočku stojí 15tisíceur, chemoterapie pro psa trpícího rakovinou vyjde na 18 tisíceur. Nový titanový kyčelní kloub za 5000 eur je v porovnání s tím docela levný a následná fyzioterapie za hubičku.

Kontaktní čočky? Operace plotének? Umělé klouby? V podstatě neexistuje zákrok dostupný člověku, který by nebylo možné provést i na zvířatech. Jistě, veterinární operace jsou drahé, ale lidé jsou zhusta ochotni zaplatit za ně z toho prostého důvodu: Psi a kočky hrají v jejich životech úlohu, které se nemohou rovnat ani blízcí příbuzní.

Jaký pán, takový pes

Americký spisovatel Michael Schaffer podobným domácím zvířatům říká "chlupatá mimina". Ve Spojených státech se podle něj osm z deseti majitelů považuje za "mamku" a "taťku" svých mazlíčků. Další podobnost mezi lidmi a jejich zvířaty spočívá v tom, že existuje přímý vztah mezi sociálním postavením a délkou života u těch i oněch.

V Německu každý čtvrtý pes žije v domácnosti tvořené jedním člověkem. Psi a kočky často stráví se svým majitelem víc let, než kolik lidé vydrží v manželství. A není náhodou, že se délka života domácích mazlíčků za několik posledních desetiletí zdvojnásobila.

Wilfried Kraft, emeritní profesor a bývalý šéf veterinární kliniky pro malá zvířata při univerzitě v Mnichově, tento fenomén zdokumentoval. Dnešní psi, uvedl, mají průměrnou délku života deset let, což je dvakrát tak dlouho než u psů žijících v poválečných dobách.

Kočka má devět životůVěková křivka je ještě úctyhodnější u koček. V roce 1967, říká Kraft, byla méně než pětina všech koček, které se dostaly na kliniku, starší deseti let. O třicet let později to byla už polovina z nich.

"V roce 1983 byl průměrný věk koček přicházejících na kliniku 3,8 roku. V roce 1995 už to bylo 7,5 roku," dodal.


Všeobecně platí, že kočky žijí déle než psi. Některé přežijí i déle než 20 let, což je u psů raritou; v některých případech se ovšem psi dožívají 17 nebo 18 let, což je ekvivalentem zhruba 120 let u člověka.

Jednu věc je ale nutné poznamenat: u psů si se statistikami pohrává rozdílná délka života související s jejich velikostí. V zásadě platí, že čím větší pes, tím kratší předpokládaná délka života. Vědci zatím nedokázali vysvětlit tuto skutečnost biologicky a obvykle nabízejí nepříliš přesvědčivé vysvětlení, že to má něco společného s geny.

Psí Metuzalém? Mops


Německá zooložka Helga Eichelbergová zjistila, že rotvajleři se průměrně dožívají sedmi let, němečtí ovčáci devíti, jezevčíci jedenácti a pudlové třinácti. Mopsové mají šanci na nejdelší život - až 18 let.

Statisticky vzato bernští salašničtí psi umírají nejdříve kvůli dědičným chorobám. Každý druhý kokršpaněl zemře na rakovinu, zatímco jorkšírští teriéři se stávají obětí vlastního temperamentu a vedou statistiky v počtu obětí zvířecích nehod, jako je pokousání, vběhnutí pod auto či otrava.

Stejně jako u lidí souvisí delší život zvířete s mnoha totožnými zdravotními problémy. Patří mezi ně známky opotřebení, jako je snížená obranyschopnost organismu, bolavé klouby, přecitlivělost na teplotu, problémy se zrakem a zuby, potíže močového měchýře, ale také cukrovka, degenerativní osteoartritida, obezita, rakovina, srdeční příhody, kornatění tepen a demence.

Veterinární medicína pro domácí mazlíčky, kteří v Německu mají právní status věci, je trhem, jenž existuje čistě na základě poptávky od majitelů zvířat; poptávky poháněné láskou, a tudíž značně silné.

Při hledání optimální péče přitom nezůstávají stranou ani alternativní metody. Existuje akupunktura pro psy či potravinové doplňky a psům, kteří už se nemohou sami hýbat, poslouží umělé klouby či mechanická kolečková chodítka.