České špitály se potýkají s obrovským nedostatkem personálu. Přibývá proto stížností pacientů. Například podle nedávného průzkumu organizace Health-Care Institute si na nedostatečnou pozornost lékařů stěžovala dokonce čtvrtina ze všech pacientů v českých nemocnicích. Včasné pomoci se jim prý nedostalo ani při urputné bolesti.

Resort při vymáhání norem selhává

Česká lékařská komora proto přichází s revolučním návrhem: chce počty lékařů a sester ve špitálech sama kontrolovat. Na inspekce chce chodit i do soukromých zařízení, kam doposud přístup neměla.

Pokud zjistí jakékoliv pochybení, chce mít právo nemocnici pokutovat. Dohlížet chce i na to, za jakých okolností se uznává kvalifikace lékařům z ciziny, především těm z Ukrajiny.

„Změna zákona, která by komoře rozvázala ruce a umožnila jí personální vybavení nemocnic kontrolovat, je skutečně žádoucí. Samo ministerstvo zdravotnictví totiž v této oblasti naprosto selhává. Nedokáže dodržování zákona zajistit,“ vyjádřil se šéf České lékařské komory Milan Kubek.

V okolních zemích už podle něj komory podobné kontroly běžně provádějí. „Dělají to například v Rakousku či Německu. Takže proč by to nešlo u nás?“ dodává Milan Kubek. Návrh na změnu zákona už prý ministerstvu zdravotnictví několikrát představil. Debatoval o něm prý také s premiérem Andrejem Babišem.

Jenomže vedení resortu zdravotnictví se k podobné změně nemá. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sice připustil, že chce zákon o lékařské komoře skutečně pozměnit, její pravomoci chce ale spíš utlumovat, než že by je posiloval. Vystupování komory se mu totiž nelíbí.

„Příslušný zákon o komoře by si opravdu zasloužil nějakou revizi. Rád bych ale začal diskutovat spíš o povinném členství lékařů v komoře,“ řekl nedávno Adam Vojtěch.

Skutečnost, že kontroly ve špitálech selhávají, ale nekritizuje jen Česká lékařská komora. Na neutěšenou situaci dlouhodobě upozorňují i další odborníci.

„Personální i jakékoliv jiné vybavení nemocnic mají ze zákona kontrolovat krajské úřady, které dané zdravotnické zařízení zaregistrovaly. Mají to dělat v přenesené působnosti, to znamená za stát. Ministerstvo zdravotnictví by proto mělo tyto kontroly metodicky řídit. To se ale neděje,“ upozorňuje například expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Ministerstvo podle něj naopak řadu problému „zahrává do ztracena“.

„Děje se to dokonce i u tak závažných případů, jako je úmrtí pacienta, kterého nemocnice nepřijala od záchranky. Nemocnice se vymlouvala na kapacitní důvody, což ale u neodkladné péče absolutně nelze. Přesto ministerstvo v daném případě žádnou nápravu nezjednalo,“ připomenul právník Dostál.

Komora může trestat jen lékaře

Návrh komory, že by mohla personál nemocnic kontrolovat sama, přesto Dostál zpochybňuje. Důvod? Špitály může vlastnit naprosto kdokoliv, nikoliv jen lékař. „Komora je přitom jen profesní organizací lékařů, takže může trestat opět jen své členy, tedy lékaře. Na nelékaře nedosáhne,“ vysvětluje Dostál.

Pokud by tedy komora na svém nápadu trvala, muselo by se podle něj změnit také toto pravidlo. „Zákon by se musel přepsat tak, že podnik zaměstnávající lékaře může vlastnit zase jen lékař,“ dodal právník Dostál. Stejné pravidlo podle něj ostatně platí i u advokátů.