Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolik mi zbývá života? Nový indikátor přinese odpověď a zlevní léčbu

Češi stárnou a náklady na léčbu starých lidí rychle rostou. Ne ve všech případech však drahé léky seniorům skutečně prodlouží život. Čeští lékaři proto ve spolupráci se zahraničními kolegy vyvinuli index, které jim má nelehké rozhodování nad lůžkem starého člověk usnadnit.

18.7.2017 AKTUALIZOVÁNO 19.7.2017
SDÍLEJ:

Představení indikátoru MPI, Všeobecná fakultní nemocnice v PrazeFoto: 1. LF UK

Takzvaný multidimenzionální prognostický index (MPI) dokáže s vysokou přesností určit, zda pacient v určeném časovém od hospitalizace nebo propuštění z nemocnice zemře. Hlavně však dokáže odlišit pacienty, kterým léčba ještě může pomoci, od těch, které by jen zbytečně zatěžovala.

Co zohledňuje MPI 
1. Soběstačnost v šesti každodenních činnostech 

2. Zvládání osmi náročnějších činností, které jsou potřebné pro samostatný život 

3. Deset kognitivních neboli poznávacích funkcí (paměť, pozornost, řeč, pohotovost, orientace apod.) 

4. Osmnáct kritérií týkajících se výživy 

5. Riziko vzniku a rozvoje proleženin 

6. Komorbiditu neboli současnou přítomnost více onemocnění 

7. Počet užívaných léků
 
8. Stav partnerského soužití 

Zhodnocení trvá asi 20 minut. Podle výsledku je člověk označen jako robustní (tedy s nejdelší životní perspektivou, MPI 0 až 0,33), křehkostí ohrožený (MPI 0,34 až 0,47) nebo křehký (MPI 0,48 až 1).  

Výzkumné týmy z osmi západoevropských zemí a Česka zkoumaly po dobu několika let téměř osm tisíc hospitalizovaných, nesoběstačných i zdravých osob starších 80 let. Účinnost nových léčiv se totiž běžně testuje pouze na výrazně mladších pacientech, takže není vůbec jasné, zdali jim doporučované postupy a medikamenty vůbec prospívají. 

Indikátor MPI pacienty rozřazuje do tří skupin podle jejich šance na krátkodobé a střednědobé přežití. Současně dokáže předvídat i další vývoj zdravotního stavu, délku hospitalizace či riziko, že se člověk v krátké době do nemocnice vrátí.

"U osmdesátníků, kteří se po pár měsících ocitli znovu v nemocnici, se zvýšila úmrtnost o 60 procent," připojila nepříjemné zjištění výzkumu přednostka Geriatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Eva Topinková. 

"Projekt nepřináší převratné technologie ani nový lék, přesto je pro praxi významný. Vnáší světlo do eticky náročného medicinského rozhodování," je přesvědčen Aleksi Šedo, děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Studie přitom odhalila, že ne vždy je správné spoléhat na intuici a dosavadní zvyklosti lékařů.

Zatímco v případě demence má smysl předepisovat drahé léky pouze lidem v dobrém zdravotním stavu, v případě mrtvice se pomocí medikamentů vyplatí ředit krev i u těch nejohroženějších a nejstarších pacientů. Zároveň potvrdila, že čím více nemocí člověk má, tím se přínos léčby radikálně snižuje. 

Spočítejte si svůj MPI 
Pokud vám není angličtina cizí, můžete si svůj index MPI vypočítat sami, a to pomocí aplikace pro Windows nebo mobilní zařízení s iOS

Index MPI je možné stanovit bez ohledu na diagnózu. Čeští výzkumníci z Univerzity Karlovy a VFN doufají, že díky němu se stane nákladná léčba bez efektu minulostí a že pomůže i umírajícím. Geriatři se jim totiž namísto beznadějné léčby mohou pokusit závěr života zpříjemnit.

Autor: Michal Janko

Místo události:
18.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopis Oskara Holversona napsaný na lodi Titanik
19

V Británii budou dražit poslední dopis napsaný na lodi Titanic. Matce pasažéra

Ksenija Sobčaková
3

Televizní moderátorka Sobčaková chce kandidovat proti Putinovi

Káva pro páníčka, dort pro psa. Tak to vypadá v Punťově psí cukrárně

Narozeninové oslavy dětí už nefrčí. Nyní máte možnost zařídit jedinečnou party svému psovi, a to se vším všudy. Překvapte tak svého miláčka na jeho velký den dortem, zákusky nebo i zmrzlinou, a to v Punťově první psí cukrárně na pražském Jarově. Pozor ale abyste si psí pamlsky nespletli s klasickými dezerty.  

Tatra drtí kopce a Zeman rozverně poplácává: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. října 2017.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Ruské kolo v centru Mladé Boleslavi? Nápad budí vášně

/ANKETA/ Ten nápad má dvě polohy. Jedni jsou z něho nadšeni a ti druzí si klepou na čelo. Boleslavská radnice totiž vypustila informaci, že o prosincových adventních trzích uvažuje, že by v centru města instalovala obří ruské kolo. Až třicetimetrové!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení