Vybavení může zachránit život čerstvě narozeným miminkům, která trpí poporodními komplikacemi s dýcháním. „Dosud jsme k resuscitaci používali klasický vak s maskou. Nový přístroj ale umožňuje například přesnější dávkování vzduchu do plic miminka,“ uvedl primář dětského oddělení Milan Tauš.

Věří ovšem, že nový resuscitátor budou lékaři využívat co nejméně. „Problémy s dýcháním u novorozenců naštěstí nejsou příliš časté, ale dovedou být velmi dramatické. Na tisíc porodů připadá zhruba desítka miminek, u kterých se takové komplikace vyskytnou," dodává Tauš.

Přístroj je navíc přenosný, takže ho lze využívat přímo na porodním sále, na novorozeneckém oddělení, nebo třeba na jednotce intenzivní péče.

Kyjov je šestou a poslední nemocnicí, kterou nadační fond resuscitátorem obdaroval. „Existují evropské dotační prostředky, které pomáhají rozvoji technologií v porodnictví. Rozhodli jsme se proto změnit směr našeho snažení. V budoucnu se zaměříme na budování mléčné banky pro předčasně narozené děti," vysvětlil spoluzakladatel fondu Dušan Fibingr.

V Kyjově se v loni narodilo 1 086 dětí, což je o 13 víc než v roce 2015.