Po cvičení si doma pravidelně na chvíli pustí hudbu, při které si zatančí. „Snažím se mít i pevný režim. Ve všední dny proto vstávám pravidelně ve tři čtvrtě na osm. Lenoším jen o víkendu,“ uvedla. V kondici se udržuje zcela vědomě. Energií ji nabíjí i rodina. Navíc stále pracuje. „Starám se o činžovní dům, v němž bydlím,“ vypráví.

Ilustrační snímek
Šetří na jídle a v domě svítí baterkou. Důchodci přesto nezvládají zaplatit účty

Zajímá ji i život v nejbližším okolí. Bydlí v centru a trápí ji, že lidé nedodržují zákon o provozu na pozemních komunikacích. „V něm je zákaz ježdění po chodnících na různých koloběžkách, kolech a jiných pohybovadlech,“ popisuje. 

Libuše StaňkováLibuše StaňkováZdroj: Deník/Andrea Cerqueirová

Policisté za to mohou dát pokutu až dva tisíce korun. „Často tak ale nečiní. Proto zastavuji ty, kteří se po chodníku na koloběžce nebo kole prohánějí. Informuji je o zmíněném zákonu. Mnohdy mi agresivně vynadají,“ konstatuje. Vždycky ji to rozčilí, což ji ale zároveň udržuje ve formě.

Život má ráda a těší se na vše nové.

Udržet si kondici 

Ne všichni ale mají takové štěstí. Někdy člověku mohou pomoci i zdánlivě obyčejné věci. Třeba pravidelné docházení do stacionáře či seniorského spolku. Tomu, aby si kondici udrželi i starší lidé mající problém s komunikací, se věnují v Mezigeneračním centru Julie v pražské Zbraslavi.

„Každý den s nimi trénujeme paměť, pak mají rehabilitační, protahovací a dechové cvičení s fyzioterapeutkou. Procvičí si tedy mozek i tělo,“ popsala aktivity vedoucí tamního centra denních služeb Andrea Kremrová.

Domov důchodců. Ilustrační snímek
Odvrátit kolaps. Důchodců v ČR bude přibývat, stát chce srovnat podmínky domovů

Seniorům prospívá i každodenní půlhodinové setkávání s dětmi z mateřské školy Julinka, sídlící ve stejném domě. „V devět ráno se zdravíme básničkou, kterou už všichni umí. Společně zpíváme, děti něco předvádí, dospělí hrají na jednoduchý hudební nástroj nebo ťukají na dřívka. Činnosti obměňujeme. Jednou nebo dvakrát do měsíce pak děláme projektový den,“ dodala Kremrová.