Co vás motivovalo vydat se do České republiky?
Před pěti třemi roky spolu čínská a česká vláda uzavřely spolupráci v medicínské oblasti. Čínská vláda zvolila Šanghaj, byla vybrána moje nemocnice ShuguangHospital a tak jsem se sem dostal právě já. Byl jsem vybrán a jsem za to od začátku vděčný. Jsem totiž přesvědčen, že tradiční čínská medicína může pomáhat nejen lidem v Číně, ale po celém světě, zvláště pak Čechům. V uplynulých třech letech jsem se o tom mnohokrát přesvědčil, podařilo se nám pomoci spoustě místních lidí – a to je pro mě ta největší motivace zůstat.

Lékařství jste studoval 11 let v Číně, kde je běžné půl studia věnovat západní medicíně a půl tradiční čínské. Kombinovat tyto dvě medicíny je pro vás běžné. Jaké jsou výhody tohoto propojení?
TCM je přátelská k lidem, jde o znalost nastřádanou po tisíce let. Nejedná se přitom jen o akupunkturu, která je ve světě nejvíce známá, nedílnou součástí je i moxování, bylinná medicína, terapie kameny, kam patří masáže a cvičení – dao-in, yjingjinga další. Pravdou ale je, že nejlepších výsledků dosahujeme právě v kombinaci ze západní medicínou. Dobrým příkladem je migréna, se kterou se často setkávám. Nikdy pacientům neříkáme, aby přestali brát léky na tišení bolesti. Protože ale mívají hodně vedlejších účinků, kombinujeme je s akupunkturou. Ta časem redukuje dávku tišících léků a to je velký benefit pro pacienty. Měl jsem jednu pacientku v Hradci, úřednici, pracovala ve stejné nemocnici jako já. Každý týden trpěla alespoň jednou migrénou, zvláště pak za úplňku. Pokaždé se už třásla strachy, že bude znovu zažívat silné bolesti. Po deseti sezeních s akupunkturou byla téměř bez bolesti. Jednou za dva, tři měsíce cítila jen slabou bolest a léky díky tomu mohla odložit.

Kondice 2019_10-titulkaZdroj: měsíčník KondiceDáváte svým pacientů doporučení ohledně zdravého životního stylu – cvičení, úpravy jídelníčku, spánkového režimu…?
Ano, taková doporučení jsou velmi důležitá, najdeme je v knihách TCM nejen dnes, ale také v tradičních dílech čínské medicíny – jako třeba v Chuang-ti nej-ťing(Vnitřní knize Žlutého císaře). Tady v Česku si všímám v průběhu teplé části roku velkých teplotních rozdílu mezi ránem a odpolednem. Spoustu lidí, zvláště mladých, jezdí na kole v triku s krátkým rukávem a kraťasech. To je ale špatně – ranní vítr, který je chladný, napadá tělo a až po letech takového konání ucítí problém v podobě chronické bolesti kolen a ramen. Každému s tímto zlozvykem, proto říkám, ať se vyvaruje opakovaného prochládání. Další věc, co místním často radím, se týká komunikace. Všiml jsem si, že lidé na západě jsou hodně individualizovaní a také často osamocení. V Číně lidé neustále na ulici rozmlouvají s kolemjdoucími. Povzbuzuji proto místní – najděte si kamarády i na ulici, stačí prohodit pár vět. Nezůstávejte zticha, vyjádřete své emoce.

Zatímco k západním lékařům chodíme pro léky a čekáme, že něco vyřeší za nás, role pacienta je spíš pasivní, východní medicíny se liší z mého pohledu hlavně tím, že lékaři vyžadují po svých pacientech aktivitu. Je to tak?
Už při mém pobytu v Americe jsem razil názor, že vztah mezi pacientem a doktorem by neměl být jen o tom, že doktor pomáhá pacientovi. Doktoři a pacienti jsou spojenci, v jednom týmu bojují proti společnému nepříteli – nemoci. Nemám rád pacienty, kteří přijdou, položí se na lehátko a řeknou – „Doktore, dejte mi akupunkturu.“ A nic dalšího pro své zdraví nedělají. Vždycky říkám: Léčení je týmová práce. Dám jim doporučení na byliny a cvičení. Stačí jen trochu, ale každý den. Zkuste třeba po dvou hodinách v práci vstát a protáhnout se. Můžete tak vyřešit drobné zdravotní problémy zavčas. Pro zdraví je totiž důležité řešit malé potíže, když se objeví, ne čekat dlouho, a až když je vám ouvej, jít do nemocnice, kde dostanete spoustu léků. Původ všech vážných nemocí, včetně rakoviny, můžete totiž vystopovat krok po kroku až k prvotní příčině – fyzickému neduhu, nebo třeba jen špatnému pocitu, emoci nebo mentálnímu vzorci. Když problém včas nevyřešíte, způsobí stagnaci čchi, blokáda energie způsobí zhoršení cirkulace krve a na to se nakupí další a další problémy.

Kompletní rozhovor slékařemGuan Xinem najdete v říjnovém čísle magazínu Kondice, který je v prodeji od 26. 9.

Co ještě najdete v říjnovém vydání Kondice:

* Tipy na to, jak připravit kolena na zimní sezónu

* Zjistíte, jak správně vrstvit běžecké oblečení, aby váš trénink nezhatilo počasí

* Dozvíte se, čím nahradit oblíbené venkovní aktivity

* Poradíme vám, jak se v péči o zevnějšek chovat udržitelně

* Ukážeme vám trendy pánský make-up

VERONIKA VESELÁ