Slunce dřív zapadá, teploty postupně klesají a koronavirus je tu v plné síle. Jak se v téhle situaci uvolnit, odbourat stres? Věřte, že praktikování jógy pomáhá s navrácením těla a mysli do rovnováhy. Člověk se díky ní může dostat do skvělé kondice, odpoutá se od všech pro tělo nezdravých návyků, vrátí ho k přirozenosti, a to se odrazí i na vaší náladě.

„Jóga pomáhá, aby v těle začalo vše správně fungovat – dýchání, krevní oběh a okysličení, trávení i odvod odpadních látek. Pozitivní je také její vliv na správné držení těla, které je nezbytné k tomu, aby nás například nebolela záda nebo abychom neměli potíže s kyčlemi,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová.

Uvolňující Čmeláčí dech

Skvělou a naprosto jednoduchou metodou k odbourání stresu je takzvaný Čmeláčí dech. „Ze všeho nejdříve si najděte pohodlné a klidné místo. Sedněte si, narovnejte záda a zavřete oči. Uvědomte si své mimické svaly a celý obličej uvolněte. Zacpěte si uši pomocí palců, ukazováčky jemně stiskněte oči a prostředníčkem a prsteníčkem uzavřete svá ústa. Uvolněte čelisti, nadechněte se nosem a s výdechem se pokuste o zvuk, jaký vydávají čmeláci při letu. Zvuk bude rezonovat vaší lebkou a vibrace, které vytváří, pomohou stabilizovat a uklidnit mysl, zmírnit frustraci, stres nebo úzkost, stejně jako uvolnit duševní napětí,“ popisuje provedení cviku Věra Vojtěchová.

Už během jeho provádění byste měli začít pociťovat příjemné účinky. Opakujte třikrát až pětkrát nebo podle toho, jak potřebujete.

Sestava pro lepší náladu

1. Začněte jemnou vlnou. Sestavu zahajte v sedu nebo ve zkříženém sedu, dechem čmeláka nebo prostě jen sledováním nádechu a výdechu. Pomalu k dýchání přidejte i pohyb těla a s nádechem se snažte protáhnout se dopředu, jemně prohnout záda, s výdechem se nahrbte. Sledujte dokonalé souznění dechu a pohybu. Opakujte desetkrát nebo víckrát podle času a potřeby.

2. Poté přidejte paže. Pro prohloubení pocitu protažení zkuste pohyb těla doplnit pohybem paží, které umístíte do zátylku. S nádechem je rozevírejte, s výdechem stlačujte lokty k sobě.

3. Protáhněte se. Na další cvik zůstaňte ještě v sedu (na židli či ve zkříženém sedu podle vašich možností) a s nádechem protahujte pravou ruku šikmo vzhůru doleva. Obě sedací kosti pevně tiskněte do opory. Sledujte nádech a výdech v otevřené pravé straně hrudníku. Zůstaňte na tři až pět nádechů. Protáhněte se i za druhou rukou.

4. Pokračujte střechou nebo její variantou. Už předchozí protažení a prodýchání příjemně uvolní a naladí, pokud jste ale v dobré kondici, zkuste ještě přidat polohu hlavou dolů. Někdy stačí jen vypodložit pánev, zvednout nohy a opřít je o stěnu. Příjemného protažení celé zadní strany těla můžete navíc dosáhnout v pozici střechy. Jemně střídavě přibližujte pravou a levou patu do země, zůstaňte na několik nádechů a výdechů. Pozor, tuto pozici raději vynechte, pokud máte vysoký krevní tlak.

5. Prodýchejte záklon. Ze střechy jděte zpět na kolena. Položte dlaně za chodidla tak, aby prsty směřovaly ke kolenům. Protahujte hlavu a páteř do délky. Zůstaňte na tři nádechy a výdechy nebo zkuste třikrát nechat klesnout pánev a pak ji znovu zvednout. Koncentrujte se na příjemný pocit v těle. Stále sledujte svůj vnitřní prostor a dech.

6. Zakončete žábou. Pokud jste v sestavě došli až k poslední pozici žáby, prostě jen dosedněte zpět na paty, rozevřete od sebe do široka kolena a protáhněte se za konečky prstů u rukou. Zůstaňte podle pocitu a svých možností na tři až deset nádechů a výdechů.

Nemáte sílu na cvičení?

Pokud nemáte dostatek sil, seďte a poslouchejte dech. Pokud jste ve stavu, že se vám nechce ani přemýšlet nad jednotlivými pozicemi, zkuste nejprve meditaci. Jakmile se začnete cítit lépe, uvidíte, že se pustíte i do jednotlivých jógových pozic. „Posaďte se na podložku, koberec, zůstaňte v posteli nebo si sedněte na židli. Vnímejte pocity ve svém těle. Buďte v kontaktu s podložkou. Poté se zaposlouchejte do zvuků kolem vás, ale nepřemýšlejte příliš nad tím, odkud zvuk pochází. Postupně se snažte zaměřit na zvuk vlastního dechu. Při nádechu a výdechu vnímejte pohyb břišní stěny,“ říká Věra Vojtěchová.

Postupně byste se měli ponořovat víc a víc do svého nitra. V této fázi můžete začít pozorovat vlastní myšlenky jako mráčky na nebi. „Nechtějte však své myšlenky rozvíjet, ani je nepotlačujte. Nechte je volně plynout a stres postupně mizet,“ uzavírá cvičitelka.

Zdroj: Dům Jógy