Vlasová transplantace řeší především následky androgenní alopecie mužského typu, tedy následky tzv. „mužského plešatění“.

„Know-how našich lékařů pochází z Německa, Izraele a Spojených států amerických,“ říká zakladatel kliniky Milan Dvořák, který je jedním z prvních Čechů, kteří v roce 1993 podstoupili vlasovou transplantaci. Tato plastická a vlasová chirurgie funguje v Praze-Radotíně už čtvrt století.

Vytvořili postříbřenou náhradu z titanu a vložili ji nemocnému na místo jeho vlastní lopatky. Unikátní operaci provedli minulý týden lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
Brněnští lékaři vyrobili nemocnému titanovou lopatku na míru

Vlasová transplantace je primárně určena mužům, kterým kvůli genetické zátěži vlasy vypadaly, a to typicky v koutech či na vršku hlavy (tzv. vertex, kolečko). Motivací mužů bez ohledu na jejich národnost je mít znovu vlasy. 

„První Čech, který podstoupil transplantaci vlasů, byl úplně obyčejný muž, jehož přáním bylo se znovu začít česat. My jsme mu to přání splnili,“ líčí začátky historie kliniky Dvořák.

Za 25 let existence kliniky provedli zdejší lékaři na šest tisíc zákroků, přičemž klienty jsou jak „obyčejní lidé“, tak i vrcholoví manažeři, politici, zpěváci a herci. Transplantace vlasů dnes na klinice provádí celkem čtyři lékaři a aplikují se zde metody transplantace, které používají největší světové kliniky, tedy FUT a FUE. Lékaři se pravidelně účastní mezinárodních workshopů a sdílejí navzájem své zkušenosti.

„Bohužel medicína ještě nepostoupila tak daleko, abychom dokázali vlasy množit. Všude na světě se vlasy jen přesazují z míst, kde jsou, na místa, kde chybí,“ vysvětluje Dvořák. „Trik je v tom, že lékař musí přesně vědět, jak vlasové folikuly šetrně přesadit, aby se nepoškodily, a také musí vědět, jak je správně do kůže zasadit, aby výsledek vypadal přirozeně,“ dodává. 

Od uší do koutů

Transplantace vlasů je vlastně autotransplantací, protože se při ní přenáší vlasové folikuly z místa na místo. Odběrovým místem je prostor vzadu mezi ušima, kde nedochází k odumírání vlasových folikulů vlivem působení dihydrotestosteronu (DHT). Dojde-li k šetrnému přesazení těchto „zdravých“ vlasových folikulů na místo, kde vlasy vlivem DHT vypadaly (například vlasové kouty), vlasy dále na tomto novém místě rostou a DHT na ně nepůsobí.

Ilustrační foto
Umělé klouby? Pacientům mohlo jít o zdraví. České úřady to věděly, tvrdí EU

V České republice se vžil nesprávný pojem „nastřelení vlasů“. Vlasy se však nijak „nenastřelují“, odebrané štěpy se kontrolují a upravují pod mikroskopem a pak se pinzetou šetrně vkládají na holá místa. Transplantace se provádí v lokální anestezii (tedy bez narkózy) a trvá 3 – 5 hodin. Vhodný věk pro transplantaci vlasů začíná po třicítce.

První byli Němci


První písemná zmínka o úspěšném přenosu vlasových folikulů pochází z 19. století z území Německa. Lékař Dom Unger v roce 1822 vyjádřil (mylné) přesvědčení, že díky transplantacím bude v budoucnosti plešatost zcela raritní záležitostí.

Ladislav Špaček poskytl 5. ledna v Praze rozhovor Deníku.
Mistr etikety Ladislav Špaček: Miloš Zeman je příkladem pokleslého vkusu

Hlouběji možnosti transplantace vlasů studoval japonský dermatolog dr. Okuda, který v roce 1939 jako první popsal metody, které se používají dodnes. Dokázal transplantovat jednotlivé folikuly, nikoliv jejich  hluky, a tak jím prováděné transplantace vlasů vypadly neuvěřitelně přirozeně. Jeho snažení však bylo negativně ovlivněno druhou světovou válkou a know-how doktora Okudy se z Japonska nerozšířilo.

V roce 1952 provedl v New Yorku úspěšnou transplantaci vlasů Dr. Norman Orentreich. Právě on je – tak trochu neprávem - celosvětově považován za objevitele a průkopníka vlasové transplantace. Přitom jeho výsledky transplantace nebyly vůbec uspokojivé, protože přenášené shluky folikulů (až celkem 30 vlasů) a velké mezery mezi nimi pak na hlavě vytvářely dojem umělé panenky, případně kartáče.

Dnes jsou vlasy přenášeny po jednom až třech vlasech a transplantované vlasy působí velmi přirozeně.

Klinika INTER CLINIC Praha-Radotín byla založena v roce 1993 Milanem Dvořákem a dodnes je úspěšným rodinným podnikem. Na chodu kliniky se kromě něj a jeho manželky podílejí i tři dcery. Vlasové transplantace provádí celkem čtyři lékaři, a to metodami FUT a FUE. Za dobu existence kliniky zde bylo provedeno přibližně šest tisíc transplantací vlasů. Klinika byla v roce 1998 rozšířena o kliniku plastické chirurgie a v roce 2013 o kliniku chirurgie ruky.

Ilustrační foto
Až polovina Čechů ztrácí vlasy. Porost jim navrací i robot