Před pár lety poslankyně parlamentu Jiřina Fialová (KSČM) interpelovala na ministry zdravotnictví, aby metoda MUDr. Erbena byla státem uznána jako účinná prevence i léčba chorob, aby ji mohly proplácet zdravotní pojišťovny. Se stejným požadavkem přišel i Svaz pacientů.

Mnozí vědci a lékaři o účinnosti této metody ale pochybují. V roce 2007 dokonce čeští skeptici ze spolku Sisyfos udělili Karlu Erbenovi Bludný balvan, což je žertovná anticena za hlásání nevědeckého bludu.

Stát Erbenovu metodu neuznal

Erbenova teorie biochemického zdraví je založena na regulaci aminokyseliny homocysteinu (Hcy), která se v organismu zapojuje do řady metabolických procesů. Karel Erben je přesvědčen, že vysoká hladina Hcy je hlavní příčinou mnoha civilizačních chorob, takže jim lze snadno předcházet regulací Hcy, a to pomocí vitaminu B a kyseliny listové. Přestože tuto formu léčby a prevence zatím stát neuznal a pojišťovny ji neproplácí, Karel Erben ji neúnavně propaguje a popularizuje.

„Česká republika je jedna ze zemí, kde se lékařsko-farmaceutické lobby ještě daří držet pod pokličkou objev příčiny civilizačních chorob. Proto se poznatky vázané k tomuto objevu u nás zatím nevyužívají ani při léčení, ani v prevenci ke zlepšení zdraví obyvatelstva.

Před deseti lety jsme ve Svazu pacientů očekávali, že české zdravotnictví přijme s nadšením objev ihned," uvádí na svých stránkách Karel Erben, podle kterého by bylo možné pouze měřením Hcy a přesným dávkováním vitaminů zlepšit zdravotní stav obyvatelstva.

Erbenovi žáci mají pobočku v Krnově

Jedním z těch, kdo spolupracují s Karlem Erbenem, je také Milan Dominik Šimčák z Krnova, který se už dlouho zabývá různými alternativními léčebnými metodami. Nyní v Krnově za tímto účelem založil pobočku pražského centra Paralelní péče o zdraví PPoZ, která nabízí měření Hcy i následnou péči.

„Metoda péče o biochemické zdraví je založena na objevu příčiny většiny civilizačních chorob. Podstatou objevu je, že ve všech buňkách lidského organismu se opakuje zadaný cyklus biochemických procesů, na jehož správném fungování závisí naše zdraví," řekl Šimčák.

„Enzymy, které řídí tyto děje, potřebují dostatek tří vitamínů: B6, B12 a kyseliny listové. Potřeba těchto vitamínů v těle je velmi individuální. Kolik jich přesně potřebujeme, to zjistíme podle hladiny homocysteinu v krvi. Tak jednoduchá je celá prevence civilizačních chorob," popsal Milan Dominik Šimčák podstatu péče o biochemické zdraví. Už také chystá krnovskou přednášku MUDr. Erbena.

Proč bludný balvan?

„Stanovení hladiny Hcy neplatí pojišťovna, ale pacient. Karl Erben propaguje zaručený prostředek na snižování hladiny Hcy na prevenci a léčbu všech chorob, preparát obsahující potřebné vitaminy. Zatímco lékařům je taková reklama v jejich praxi zakázána, Erben se chová jako klasický léčitel, nehledě k tomu, že jde o reklamu klamavou.

Jeho tvrzení, že dochází po snížení hladiny Hcy u jeho pacientů k zastavení růstu nádorů a ubývání metastáz se slábnutím doprovodných bolestí nebylo nikdy ověřeno a nikde publikováno," uvedl klub skeptiků Sisyfos ve svém zdůvodnění, proč MUDr. Karlu Erbenovi udělil Bludný balvan. Podle českých skeptiků snížení hladiny Hcy nepřináší pacientům žádné zlepšení.

Krnováci, kteří na rozdíl od skeptiků Karlu Erbenovi věří, si nyní mohou tuto metodu vyzkoušet v praxi.