Ano. Obézním jedincům hrozí téměř dvakrát větší riziko, že se nakazí nemocí covid-19, než lidem s optimální hmotností. A riziko, že pacient s koronavirem skončí v nemocnici, je u obézních o 113 procent vyšší než u těch, kteří obézní nejsou.

Poradna Deníku ke koronaviru
Co dělat, když nemám na hypotéku?

„Výsledky metaanalýzy 75 studií provedené týmem prof. Popkina z univerzity v Severní Karolíně jsou alarmující a v určitém smyslu převratné,“ konstatuje lékař Jozef Čupka, vedoucí Pracovní skupiny preventabilních onemocnění při Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

„Nárůst hospitalizací na JIP je u obézních pacientů s koronavirem o 74 % vyšší než u neobézních a riziko úmrtí je až o 48 % větší než u neobézní populace,“ říká o studii Jozef Čupka. „Obézní lidé jsou také náchylnější k syndromu akutní respirační tísně, což je v současnosti hlavní příčina úmrtí pacientů na koronavirus,“ dodává lékař.

Poradna Deníku ke koronaviru
Co dělat, když škola přešla na distanční výuku a my doma nemáme počítač?

„Vidíme už nyní, že značná část lidí v první vlně pandemie přibrala cca 1–5 kg. Je to začarovaný kruh,“ upozorňuje lékař. Lidem proto doporučuje chodit běhat, procházet se v přírodě alespoň 40 minut nebo cvičit doma. Stejně tak je důležité udržovat sociální kontakt aspoň s úzkou skupinou lidí. Správnou váhu pomáhají udržet i léky na stimulování centra sytosti v mozku. Na ty však české pojišťovny zatím nepřispívají.