"Lék favipiravir by měl být pro české pacienty k dispozici v řádu dní," uvedl ministr Adam Vojtěch s tím, že část dodávky Česko dostalo od Japonska darem, část zaplatí. Hlavním partnerem léčby favipiravirem bude Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Postupně však bude využíván i v jiných českých nemocnicích. 

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Potenciál mají podle Vojtěcha i další léky, zdůraznil však, že se jedná pouze o experimentální léčbu. U řady pacientů již byl nasazen lék plaquenil, který původně užívali hlavně lidé s artrózou či malárií. Tento lék budou moci předepisovat jen lékaři vybraných odborností. "Má potenciál, že by mohl pacientům pomoci," upozornil Vojtěch. 

Ministerstvo rovněž zakázalo vývoz řady léků. "Zakázali jsme vývoz 800 specifických léků, musí být k dispozici občanům České republiky. Jsou tam jak potencionálně účinné léky pro onemocnění covid-19, i další klíčové léky, které by mohly být předmětem vývozu," vysvětlil ministr.

Čtyři možnosti léčby

Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová uvedla, že svět se soustředí na čtyři možnosti léčby. „Je to hydroxychlorochin, potom se hodně diskutuje o Remdesiviru. Je tam i Plaquenil v popředí zájmu a v České republice se bavíme také o krevní plazmě,“ konstatovala. 

Výrobce remdesiviru, americká společnost Gilead, v minulém týdnu změnil systém posuzování, komu se lék dostane. „Situace je teď taková, že pobočky na celém světě čekají, až americká centrála udělá určité alokace. Byla jsem ujištěna, že v rámci východního a středního evropského bloku bude ČR jedna z prvních,“ popsala Storová. 

 

Vojtěch se hásledně vyjádřil k případu třiapadesítiletého muže, kterému byl jako jedinému v Česku podán remdesivir.   „Šlo o velmi těžký případ, pacient moc naděje neměl. Dnes se jeho stav zlepšuje a je to až neuvěřitelné. Tým Všeobecné fakultní nemocnice pracují výborně. Nejsme ale schopni říct, jestli je to čistě zásluhou léku remdesivir," konstatoval. 

Storová zdůraznila, že více informací lidé získají na internetových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv. "Na internetových stránkách máme speciální sekci pro covid-19, kde lidé najdou přehled potencionálně účinných léků," uvedla.