Velká bolest v krku jako hlavní příznak někdy může signalizovat také covid-19. Opakovaně jsem se o tom přesvědčil u svých pacientů,“ potvrdil Deníku předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Škála příznaků je dost pestrá, některé jsou dost typické, ale u každého pacienta je to trošičku jiné,“ konstatuje lékař.

Roušky v době koronaviru - Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Platí nová a tvrdší opatření. Podívejte se, co vše vláda schválila

To samé platí u chřipky, která je zaměnitelná s covidem-19. „Specifičtější pro koronavirus například je, když ztratíte chuť a čich, nebo když zčistajasna nastoupí horečka, před kterou vás předtím nic nevaruje,“ popisuje mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

„U chřipky a covidu to probíhá podobně, tam se to v podstatě rozlišit nedá, až podle testů,“ potvrdil Deníku rovněž praktický lékař z Prahy Jan Hnaníček. Snáze se přesto podle něj lze vypořádat s diagnostikou angíny.

„Většinou u ní má člověk jen bolest v krku při polykání. Může k tomu mít i teploty, ale ty nejsou podmínkou,“ konstatoval. Poznávacími znaky angíny jsou hodně zarudlé mandle, případně na nich můžou být i bílé fleky. „Tam je to jasné a covid se dá v podstatě vyloučit,“ vysvětluje Hnaníček.

Nejprve telefonicky kontaktovat lékaře

Někteří zaneprázdnění lékaři si tak v případě, že příznaky ukazují na angínu, od pacientů nechávají e-mailem poslat fotografii zarudlých mandlí vyfocenou mobilem. „Určitě to není standardní postup, ale v tomhle období prostě nestandardních věcí přibývá,“ podotkla Šalamunová. „Některé lékařské úkony jsou ale nezastupitelné. Když lékař nabude dojmu, že to bez osobní návštěvy nepůjde, tak si obvykle pacienty objednává na určitou dobu, aby se mu nehromadili v čekárně,“ dodala.

Odborník na očkování RNDr. Marek Petráš, autor známého webu vakciny.net
Covid může vytlačit chřipku, říká odborník na očkování Marek Petráš

Kdo se cítí být nemocen, měl by v každém případě nejprve telefonicky kontaktovat svého lékaře. „Je tam od toho, aby nemoc poznal a určil další léčbu,“ zdůraznila Šalomunová. „Buď pozná, že jde o respirační onemocnění, a doporučí lidem, aby zůstali doma, nebo bude mít podezření na covid,“ vysvětlila. Větší pravděpodobnost nákazy přináší nedávný kontakt s člověkem s pozitivním testem. I ten by měli lidé lékaři ihned nahlásit.

Lékař po telefonátu obvykle rozhodne, na jakou nemoc příznaky upozorňují. „Když máte hraniční příznaky, tak si sám určí, zda by se vám chtěl podívat do krku nebo si vás poslechnout,“ dodává Šalamunová.