Pro ty, kterým čich funguje, to asi nebylo příjemné testování. Britští vědci nutili dobrovolníky, aby zkoušeli funkčnost svých nosů na opravdu silných vůních a zápaších, jakými jsou růžový koncentrát nebo shnilá vejce. Přičemž zkušební nosní kapky s vitamínem A dostali pouze někteří.

Experti z Východoanglické univerzity UEA mají za sebou dvanáctitýdenní testovací fázi, nyní přecházejí do stadia analýz výsledků. Jejich teze je jednoduchá. „Nosní kapky vitaminu A mohou být schopné vyléčit ztrátu nebo změněný čich u některých lidí, kteří měli covid,“ tvrdí. Analyzovat se nyní budou získané snímky čichových cest a nervových zakončení. Ty by měly ukázat, zda je vitamín opravdu dokáže opravit.

Hledají se lidé z celého světa odolní proti covidu. Mohou ukončit epidemii
Vědci hledají lidi odolné proti covidu. Mohou ukončit epidemii

Ztráta nebo změněný čich je běžným příznakem covidové infekce. Podobný problém ale může způsobit i mnoho jiných virů, třeba chřipkový. Zatímco většině lidí se čich samovolně vrátí během několika týdnů po uzdravení, u velké řady z nich poruchy přetrvávají.

U devětadvacetilé Liny Alnadiové z Londýna se po covidové infekci rozvinula tzv. parosmie, což je onemocnění, při kterém se vám prohází vůně a zápachy u celé řady zcela běžných věcí. Například jí nyní strašně páchne voda z kohoutku.

„Smrdí po bažině, nebo jako kdyby tekla rovnou z kanálu,“ vyprávěla BBC. Koriandr má vůni deodorantu, míchaná vajíčka - jedno z Lininých oblíbených jídel – smrdí po spálené gumě. „Svůj čich berete jako samozřejmost. Tyhle změny jsou ale zničující. Absolutně to ovlivnilo můj jídelníček. Je spousta běžných jídel, které nyní prostě nedokážu pozřít,“ pokračovala Alnadiová.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích
Koronavirus může léčit tabletka „na doma“. Na schválení ještě čeká

Zkreslený čich jí ale nedělá problém pouze se stravou. Sprchujte se v páchnoucí vodě po exkrementech, čistěte si v této vodě zuby. Po dlouhých měsících se situace konečně začala mírně zlepšovat, začaly fungovat i malé vychytávky. „Pomáhá mi citron. Nebo chilli. Když je přidáte do jídla, voní to o něco lépe,“ uvedla pro BBC.

Nutností podle ní bylo také vytvoření seznamu „bezpečných“ potravin, po kterých se jí nechtělo zvracet. Zároveň si ale musela hlídat, zda opravdu jí vše, co je pro dobře fungují tělo a zdraví potřebné.

Důležitý vitamin A

Vedoucí vědecký pracovník a lékař Carl Philpott z Norwichské lékařské fakulty UEA k právě probíhající analýze BBC řekl: „Chceme zjistit, zda dochází k nárůstu výskytu aktivity u poškozených pachových cest v mozku pacientů, kteří jsou léčeni našimi nosními kapkami. Hledáme změny ve velikosti tzv. čichové žárovky, tedy oblasti nad nosem, kde se čichové nervy spojují a propojují se s mozkem. Zároveň sledujeme aktivitu v oblastech mozku, které jsou důležité pro rozpoznáváním pachů.“

Vitamin A je důležitý pro náš imunitní systém. Důležitou roli ale hraje také v udržování kvality zraku, zejména při vidění v šeru. Chrání kůži a sliznice některých částí těla, včetně našeho nosu.

Vysokovýkonný laser - Multiwave Locked System (MLS).
Laser pacientům s covidem skutečně pomáhá, dokazují to i data českých lékařů

Obsažen je v řadě mléčných výrobků a v některých druzích zeleniny. Najdete ho v rybím tuku, játrech, mrkvi, v zelených i žlutých listech, špenátu, kapustě, petrželové či kedlubnové nati, ale i v melounech, meruňkách, zelí, brokolici, kukuřici a dýních. Je součástí másla a vaječných žloutků, v menším množství je i v mléce. Je rozpustný v tucích. Proto je součástí menu ve školních jídelnách dušená mrkev na másle.

Ale pozor. Příliš vitamínu může být škodlivé. Hypervitaminóza způsobuje osteoporózu i otravy.