Sociální izolace u dospívající mládeže může vést k poklesu nálady, depresím a úzkostným stavům. To potvrzují i statistiky Linky bezpečí, na kterou se za poslední tři měsíce obrátilo v průměru o třetninu více více dětí a mladistvých kvůli psychickým obtížím. O více než polovinu se za březen zvýšil počet těch, kteří se na Linku bezpečí obrací kvůli kyberkriminalitě na internetu.

Zvládnout na jedničku roli trpělivé a laskavé mámy a zároveň údernice, vždy dokonale připravené na pracovní poradu, je ale z dlouhodobého hlediska nad lidské síly.
Matky vs. supermatky. Důležité kroky mohou ženám zachránit zdraví i rodinu

Na tuto situaci reaguje celostátní informační kampaň Zůstaň nad vlivem, která na sociálních sítích působí na teenagery, u kterých teď může hrozit hrozit větší riziko rozvinutí závislosti například na telefonu nebo počítači.

Zranitelní teenageři

Pandemie koronaviru a karanténa s ní spojená více či méně ovlivnila a stále ještě mnohdy ovlivňuje život nás všech. Mezi ty nejzranitelnější ale patří teenageři. „Prochází si pubertou, která se definuje jako nejdynamičtější komplexní proměna v životě jedince. Potřebují se vymezovat vůči rodičům, být nezávislí, mít kolem sebe kamarády a zažívat první lásky. Koronavirus všechny tyto potřeby potlačil, což s sebou zákonitě nese negativní důsledky,” vysvětluje dětská psycholožka Anna Marie, která v době pandemie založila s kolegyněmi telefonickou a online krizovou linku pro děti a jejich rodiče.

„Častým tématem byla právě úzkost dospívajících, spojená jednak z obav z nákazy, ale jednak jako dopad sociální izolace, neschopnost organizace volného času, vedoucí sekundárně ke stresu například při neplnění povinných školních úkolů,” dodala Anna Marie.

Jenom za březen evidovala Linka bezpečí 38procentní nárůst témat spojených s psychickými obtížemi. V květnu byl tento nárůst 35 procent. „Příčiny jsou různé. Jednak děti byly doma, takže nemohly navštívit třeba svoji kamarádku nebo kamaráda a svěřit se mu, že je něco štve. Zároveň tam byly problémy, které se postupně budovaly už před koronavirem a teď jen vykrystalizovaly,” uvedla sociální pracovnice Linky bezpečí Lucie Zelenková.

Pozor na rizikové chování

Pro zvládnutí nelehké situace kolem epidemie a následné karantény je podle Anny Marie klíčová kvalitní komunikace mezi členy v rodině, tolerance a respektování potřeb druhých. Důležité je také dodržování pravidelného režimu jako prevence proti rizikovému chování u dospívajících. „Na naší online krizové lince bylo bohužel velkým tématem rizikové chování v prostředí internetu, nadměrné hraní počítačových her, sebepoškozování, poruchy příjmu potravy, kouření nebo závislost na internetu.”

Hrozby spojené s internetem se staly v březnu rekordmanem i na Lince bezpečí. Její pracovníci v tomto měsíci zaevidovali 55procentní nárůst témat spojených s kyberkriminalitou oproti únoru. 

Šikana. Ilustrační snímek
Škola nezabránila šikaně, bude muset platit. Soudní spor se táhl sedm let

Na tuto situaci reaguje ve svých příspěvcích na sociálních sítích i celostátní informační kampaň Zůstaň nad vlivem, která se už pátým rokem zabývá tématem závislosti. „S teenagery komunikujeme jejich jazykem. Nesnažíme se kázat ani moralizovat, ale pouze upozorňujeme a vysvětlujeme, jaká rizika jsou se závislostmi spojená,” popisuje fungování projektu předsedkyně Asociace nestátních organizací Helena Rampachová.

Součástí kampaně je i mapa pomoci s nabídkou mnoha center, na která se klienti v případě potřeby můžou obrátit.