Pacient potřebuje ke konzultaci s lékařem pouze mobil nebo počítač a připojení k internetu. Lékaři ordinují ve Virtuální klinice na www.virtualniklinika.cz od pondělí do pátku od 8.00 do 18.00 hodin. Bez návštěvy ordinace je možné vyřešit zhruba 60 procent potíží.

Po vyplnění dotazníku s anamnézou lékař vyhodnotí příznaky, spojí se s pacientem a navrhne vhodný léčebný plán. Zjistí-li, že jeho zdravotní stav vyžaduje osobní návštěvu, objedná ho k dalším vyšetřením v jedné z ordinací v síti 26 klinik EUC ve 14 městech po celé ČR. V rámci Virtuální kliniky je samozřejmostí založení zdravotní dokumentace, vystavení e-receptu, žádanky nebo e-neschopenky.

Virtuální klinika je dostupná pro všechny pojištěnce ZP MV ČR bez ohledu na to, jestli jsou registrováni u praktických lékařů skupiny EUC. V této fázi nezahrnuje pediatrickou péči, předoperační vyšetření, pracovnělékařské služby ani nenahrazuje záchrannou lékařskou službu.

Služba zdarma

Tato forma vyšetření je po dobu trvání nouzového stavu hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění: „I když se jedná z hlediska úhrad prozatím o přechodné řešení, které souvisí s epidemiologickou situací, vnímáme to i jako příležitost vyzkoušet reakce klientů na vzdálenou formu poskytovaných zdravotních služeb,“ říká David Kostka, generální ředitel ZP MV ČR.

Výhodou služby je, že konzultace mohou poskytnout i lékaři, kteří jsou sami v karanténě, v penzi, nebo byli nuceni upravit ordinační hodiny ve svých ambulancích.

Ve zdravotnické skupině EUC pracuje 2 230 lékařů a specialistů, kteří ročně provedou 2,6 milionu vyšetření.

Švédská inspirace

Virtuální klinika spolupracuje se švédskou společností Doctrin, která ve Skandinávii pomáhá pečovat o čtyři miliony pacientů a měsíčně rmá na kontě přes 100 tisíc konzultací. Švédsko má v distanční medicíně mnohaletou zkušenost a každoročně navyšuje počty vyšetření. Daším lídrem v této oblasti je Švýcarsko, kde se díky distanční zdravotní péči odbaví více než 7 procent všech lékařských vyšetření.

David Kostka připomíná, že pohled společnosti na telemedicínu se v postkoronavirové době změní. „Chceme i touto cestou nasbírat relevantní data z klinické praxe, ale i osobní zkušenosti pacientů s distanční péčí. Na základě toho budeme schopni jako zdravotní pojišťovna lépe definovat kriteria hodnocení efektivity, hospodárnosti a celkové kvality poskytování tohoto typu zdravotních služeb,“ dodává Kostka.

Čtyři kroky, které vás spojí s lékařem ve Virtuální klinice EUC:
1) Přejděte na www.virtualniklinika.cz

2) Vyplňte anamnézu do inteligentního dotazníku

3) Konzultujete s naším lékařem prostřednictvím chatu nebo videa

4) Lékař navrhne plán léčby, vystaví e-recept, e-neschopenku či žádanku

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník