WHO zveřejnila koncem minulého týdne aktualizovaný seznam subjektů usilujících o vznik nové očkovací látky proti koronaviru, který zahrnuje obrovské množství společností. Informovala o tom agentura Bloomberg News.

Chtěli by to urychlit

Vir do konce minulého týdne nakazil více než 1,9 milionu lidí a je mu přičítáno více než 110 tisíc obětí po celém světě. O vývoj účinné vakcíny proti němu usiluje celá řada institucí od farmaceutických gigantů přes malé biotechnologické společnosti až po akademická pracoviště a neziskové organizace.

Takový vývoj představuje obvykle nákladný, komplikovaný a zdlouhavý proces, vyžadující stovky milionů dolarů a roky testování včetně klinických zkoušek, aby se ověřila účinnost a bezpečnost očkovací látky. 

Ačkoli je současná pandemie už třetím případem výskytu koronavirové nákazy během 21. století (prvními dvěma byly SARS a MERS), stále ještě nemáme žádné schválené vakcíny pro očkování proti koronavirům. Výrobci léků i zdravotnické úřady nyní doufají, že se podaří kvůli závažnosti současné situace běžné lhůty pro vývoj nové vakcíny výrazně zkrátit.

Vakcína? Do půldruhého roku

Čínská biotechnologická společnost CanSino provádí podle webu Science Alert v současnosti druhé kolo klinických zkoušek na lidech své experimentální vakcíny. Americké biotechnologické startupy Inovio Pharmaceuticals a Moderna testování na lidech právě zahájily. Na urychlený vývoj nových vakcín tlačí také velké farmaceutické společnosti jako Johnson & Johnson a Sanofi.

Ředitel amerického Národního ústavu pro alergie a infekční choroby Anthony Fauci nicméně varoval, že Spojené státy dělí od účinného očkování proti koronavirům stále nejméně dvanáct až 18 měsíců, a podle některých odborníků se to ani během této lhůty nemusí podařit. 

"Tony Fauci říká rok až rok a půl, ale já myslím, že je to moc velký optimismus," řekl CNN doktor Peter Hotez, děkan Národní školy tropického lékařství z Baylorovy lékařské fakulty v Houstonu a přední odborník na infekční choroby a vývoj vakcín. "Když se celý vesmír spojí, tak možná, ale pravděpodobnější je, že to potrvá déle."

Obecně platí, že nové očkovací látky se musí nejprve vyzkoušet v laboratoři, poté na zvířatech a nakonec na malé skupině dobrovolníků. Teprve poté mohou být konečně testovány na větších skupinách, aby se zjistilo, zda dokáží zabránit onemocnění.

"Uspíšit vývoj obejitím zkoušek by byla chyba"

Odborníci se nyní obávají, že pokud firmy kterýkoli z těchto kroků obejdou s cílem získat pro svou vakcínu potřebné schválení, může to vést k tomu, že vakcína ve skutečnosti oslabí odpověď lidského organismu na virus.

„Toto riziko můžete snížit tak, že si nejprve ověříte že se nevyskytuje u laboratorních zvířat," uvedl Hotez. Jak ale informoval server Stat News, někteří výrobci léků právě zkoušky na zvířatech přeskakují, aby vývoj vakcín urychlili.

"Obecně chápu důležitost urychlení časového rámce pro vývoj očkovacích látek, ale podle všeho, co vím, se to s touhle látkou dělat nebude," dodal Hotez.