Přípravu žádosti o dotaci schválila v pondělí rada kraje. „Pořízení je velmi nákladné a v tomto programovacím období se naskytla možnost žádat na tento typ projektu o evropskou dotaci, čehož chceme využít," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Kraj bude usilovat o získání dotace, která by byla z 85 procent z evropského IROP, z pěti procent ze státního rozpočtu a deset procent by dofinancoval kraj z vlastních zdrojů.

„V jednotlivých nemocnicích jsou v současné době provozovány různé systémy, které nejsou vzájemně zcela kompatibilní a neumožňují sdílení informací mezi poskytovateli lékařské péče na úrovni kraje," uvedla mluvčí kraje Martina Götzová.

Dodala, že nynější systémy stárnou, přestávají vyhovovat požadavkům zdravotnictví a zajistit pro ně servisní a technickou podporu výrobce by bylo dlouhodobě náročné.

Součástí projektu bude také vybavení nezbytné pro provoz nového systému.

Co poskytne NIS?
Nemocniční informační systém (NIS) Královéhradeckého kraje zavede nebo v některých případech zvýší úroveň elektronických samoobslužných procesů mezi poskytovateli zdravotní péče a zvýší spolehlivost a bezpečnost informačních systémů v nemocnicích.
Nové informační systémy by měly mít pozitivní dopad i na poskytování informací o zdravotní péči pacientům na webovém portálu, zejména o dostupnosti zdravotní péče a volných kapacitách pro plánované zdravotní výkony, preventivní péči i následnou péči.