Už několik měsíců se táhnou problémy na svitavské interně, která se potýká s nedostatkem lékařů. „Interna bývala královnou medicíny, ale dnes je to pro lékaře náročný obor,“ podotkla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Hledali proto lékaře a do Svitav i primáře. Vypadá to, že nemocnici čeká obrat k lepšímu. „V listopadu má oddělení převzít nový primář. Bohužel i nadále dochází k tomu, že některé dny je příjmová ambulance zavřená a pacienti se musí obrátit na nemocnici v Litomyšli nebo Ústí nad Orlicí, jejichž personál péči přebírá,“ vysvětlila Semrádová.

Člověk postižený virem pravých neštovic
Nejsmrtelnější nemoci světa. Dodnes rozsévají hrůzu, zabily miliony lidí

Interna už lékaře netáhne a zejména covidová pandemie zamíchala pořádně kartami. Většina pacientů končila právě na interním oddělení a u některých lékařů to jen urychlilo rozhodnutí odejít z nemocnice. „V menších nemocnicích, které nedisponovaly vlastním infekčním oddělením, pečovali o hospitalizované pacienty s covidem-19 právě internisté. Fyzická i psychická náročnost péče o tyto pacienty a bezpochyby i každodenní realita s jejich vysokou úmrtností si vybraly svou daň. Řada zdravotníků, včetně lékařů, je vyčerpaných, obor opouštějí nebo přecházejí do ambulantního sektoru,“ dodala mluvčí nemocnice.

Díry po odcházejících lékařích i v Pardubickém kraji často „zalepují“ zahraniční kolegové. Nejvíce jich je ze Slovenska, ale v regionu ordinují i lékaři z Ukrajiny, Itálie nebo dokonce Libanonu. Všichni musí ovšem složit oborovou zkoušku v českém jazyce.

Finanční motivace 

Internisty hledají nemocnice v kraji složitě, do tohoto oboru se totiž nikdo příliš nehrne. Nemocnice proto nové posily taky finančně motivují. Jedná se o částky v řádech statisíců korun. V Karlovarském kraji, odkud lékaři utíkají do Německa, se jedná i o částky kolem 600 tisíc korun. V Pardubickém kraji je to podle dobře informovaného zdroje okolo čtvrt milionu korun.

Ilustrační foto.
Dětských úrazů bylo loni méně. Čísla ale ovlivnila pandemie

„Je to vůbec morální? Odpovídá to možnostem zaměstnavatele, když na jednu stranu hlídají každou použitou roušku a zaměstnanci neměli nárok na respirátor, ale dostali jen prachobyčejné roušky a na druhou stranu přeplácí nové lékaře,“ poukázal na záležitost taky čtenář Deníku Petr Dvořák.

Najít kvalitního lékaře je v dnešní době složité, proto i Pardubický kraj má ve svém rozpočtu vyčleněné peníze na náborové příspěvky. „Dáváme příspěvky nemocnici, máme program pro nové lékaře. Jedná se o několik milionů korun,“ uvedla náměstkyně hejtmana zodpovědná za oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Chtěl na oční, ale teď by internu už neměnil

Internista Vratislav Dědek pracuje na interně přes 30 let a neměnil by.Zdroj: Nemocnice Pardubického krajeNedostatek internistů není jen problém Pardubického kraje. Popularita interního oboru je dávno pryč. Ačkoliv je interna považována za královnu medicíny, zájem o ni dlouhodobě klesá jak mezi studenty, tak čerstvými absolventy.

Internista a kardiolog Vratislav Dědek z nemocnice v Ústí nad Orlicí pracuje v oboru přes třicet let a rozhodně by neměnil. „Skládat jednotlivé dílky na cestě k uzdravení mě fascinuje i po třiceti letech,“ říká Vratislav Dědek.

Vnitřní medicína je podle něho krásný základní obor, který umožňuje celistvý náhled na pacienta. Když v 80. letech nastoupil jako nováček do nemocnice, dostal na starost 25 lůžek standardního oddělení, židli na vyšetřovně a psací stroj. „V 90. letech pak zdravotní péče a medicína nejen v České republice zaznamenaly obrovský skok dopředu. Bylo úžasné se toho bezprostředně účastnit, být do něho vtažen – seznamovat se s novými léky, novými výkony, zavádět nové vyšetřovací a léčebné postupy. Vedle interního lékařství jsem se začal věnovat kardiologii, echokardiografii a kardiostimulaci v nemocnici Ústí nad Orlicí,“ vzpomíná Dědek.

Sice původně toužil po očním lékařství, ale nakonec se rozhodl pro internu. Je to obor, který má velmi úzké vazby s mnoha dalšími obory, jako jsou neurologie, kožní lékařství, oční lékařství, ortopedie a další. „Získání všeobecného přehledu v rámci interny je úžasný základ ať už k pokračování v kariéře internisty, nebo k nějaké specializaci, kdy tento odborný přesah ocení vždy jak pacienti, tak kolegové,“ míní zkušený internista.