V běžných dnech jí krokoměr hlásí asi pět a půl tisíce kroků, tedy asi čtyři kilometry. Když jde na procházku nebo vozí vnučku v kočárku, ujde přes sedm tisíc kroků, což je kolem pěti kilometrů. Někdy dokonce i dvanáct tisíc kroků, tedy přes osm kilometrů. O dovolených a víkendových túrách s kamarádkami ještě mnohem víc.
Na větší výlety si bere na pomoc trackové hole, aby při chůzi pracovalo celé tělo. „A když jdu do kopce nebo z kopce, mám větší jistotu,“ uvedla. Chůze je pro ni důležitá hlavně proto, že posiluje srdce a fyzičku. „Kardiolog mě chválí, že i dva kilometry denně se počítají,“ řekla.

Jelikož je astmatička, nemá ani tak problémy s chůzí jako s dechem. Známí její vytrvalost obdivují i proto, že je po endoprotéze obou kolen.
Stále v klusu
Lidí, jako je paní Marine, je u nás více. Češi totiž mají chůzi rádi. Podle výzkumu Stanfordské univerzity v USA z roku 2017, o kterém Deník už informoval, patří mezi nejaktivnější v Evropě. Denně ujdou asi pět a půl tisíce kroků.
Odborníci, kteří o pohybu minulý měsíc diskutovali v rámci sněmovního kulatého stolu, se shodli, že chůze je levná a efektivní pohybová aktivita. Zároveň ale varovali, že je ohrožena tím, že víc a víc používáme dopravní prostředky. Navíc tloustneme, kouříme, pijeme alkohol a kvůli covidovým uzávěrám jsme zlenivěli.
Za ideál bývá některými lékaři považováno 10 tisíc kroků denně
Ministerští úřednici i politici proto hledají cesty, jak lidi ještě více rozpohybovat. Ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum uvedl, že resort pro příští rok poskytne záštitu akcím zaměřeným na chůzi.
Pohybové svačinky
S podporou pohybu je třeba začínat už v dětství. Náměstek ministra školství Jan Mareš zdůraznil, že ve školách je tělesná výchova průřezové téma, do kterého spadají i aktivity v družinách. Není podle něj důležité, zda spolužák skočí o deset centimetrů víc, ale jestli má dítě k pohybu vztah.
Nedostatek chůze má totiž s přibývajícím věkem neblahý vliv na rozvoj nemocí srdce či cukrovky, tím pádem na zvýšené náklady zdravotní péče. Ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková uvedla, že zatímco evropský průměr dožití ve zdraví je přes čtyřiašedesát let u žen a více než třiašedesát u mužů, u Čechů je to v obou případech o dva roky méně.

Česko se přitom může pochlubit propracovaným systémem turisticky značených tras sloužících k soukromým i organizovaným výletům. Jak pro Deník uvedl místopředseda Klubu českých turistů Ladislav Macka, jen loni se více než tisíc šesti set klubových akcí zúčastnilo přes sto čtrnáct tisíc lidí.
Podle předsedy sekce Sportovní kardiologie České asociace preventivní kardiologie Vladimíra Tuky jsou důležité i takzvané pohybové svačinky. „Zvednout se při práci či o školní přestávce a chvíli se projít,“ řekl.
V neposlední řadě má chůze kladný vliv na psychiku. „Pohybová aktivita souvisí s redukcí úzkosti. Pět až deset minut pohybu venku podle studií zlepšuje náladu,“ řekla Klaudia Zusková z Asociace psychologů sportu ČR.