Evropská léková agentura proto podávání léku na roztroušenou sklerózu omezuje jen na opravdu nejnutnější případy. Účinnost a bezpečnost léku navíc nechá znovu důkladně přezkoumat.

Přerušte léčbu, vyzývá státní ústav

„Zdravotničtí pracovníci by měli zvážit přerušení léčby u takových pacientů, u nichž se uvedené příznaky vyvinuly. Pacienti by navíc měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc při výskytu těchto závažných symptomů,“ vyzvala na svém webu nejprve evropská léková agentura a poté i český Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poskytl v Praze rozhovor Deníku.
Konec zvláštního režimu. Léky na rakovinu budou dostupnější, slibuje Vojtěch

V tuzemsku užívá přípravek Lemtrada několik desítek pacientů, u kterých před-tím nezabraly jiné medikamenty. Podle mluvčího společnosti Sanofi, která lék uvedla na trh, kvůli tomu výrobce úzce spolupracuje jak s lékovým ústavem, tak se zdravotníky.

„Právě dnes byl lékařům, kteří předepisují a používají léčivý přípravek Lemtrada, rozeslán dopis, který je o nových skutečnostech informuje,“ uvedl včera Deníku mluvčí Sanofi Libor Kytýr.

Podle experta na lékové interakce Josefa Suchopára podobný osud postihne desítky léčiv. Tak závažné nežádoucí účinky, jaké se nyní projevily u přípravku na roztroušenou sklerózu, se ale vyskytnou jen velmi vzácně.

„Od sedmdesátých let minulého století do přelomu tisíciletí se kvůli fatálním nežádoucím účinkům, které mohly poškodit pacienta, muselo stahovat z trhu přibližně 150 léků,“ přiblížil Josef Suchopár. V několika případech podle něj výrobce o problémech předem dobře věděl a zatajil je. „Většinou se ale jednalo o naprosto nečekané nežádoucí příhody, které nikdo nepředpokládal,“doplnil.

Léky
V krabičce antidepresiv může být lék na žaludek, varoval ústav

Při klinickém testování se totiž podle něj léčivo zkouší jen na malém vzorku pacientů, a to částečně zdravých a částečně postižených danou chorobou. „Nežádoucí účinek se proto nemusí vůbec projevit,“ vysvětluje Josef Suchopár. Vada léku se tak naplno ukáže až v „ostrém provozu“, tedy jakmile začnou medikament užívat miliony pacientů po celém světě.

Příliš drahá terapie

Přípravek Lemtrada na roztroušenou sklerózu ale v minulosti provázely i problémy jiného druhu – pojišťovny za něj původně nechtěly vůbec platit. „Chybí přesvědčivé důkazy o tom, že je léčba ekonomicky výhodná,“ uvedly shodně v rozhodnutí, které má Deník k dispozici.

U části lidí se totiž musel lék podávat opakovaně, což výrobce také původně nepředpokládal. To léčbu významně prodražovalo. Nakonec je ale přípravek plně hrazen.

Operace. Ilustrační foto.
Podívejte se na statistiky nemocnic: Jak provádějí srdeční bypassy