Stanislav Folprecht se s kouřením snažil přestat mnohokrát. Během pětadvaceti let se ale k cigaretě stále vracel. Jednou dokonce po tříleté přestávce. Proč? „Stres, stres a zase stres," říká. Až letos v březnu se rozhodl, že vyhledá odbornou pomoc. „Rozhodl jsem se jednou pro vždy s tím nesmyslem skončit!"

Kouřit začal v sedmnácti letech. Připadal si tak víc dospělý. A i když mu cigareta stále ještě občas chybí, už teď se mu zlepšil čich, přestal kašlat, lépe se mu dýchá, zmizel dokonce i všudypřítomný cigaretový zápach. A co víc, šetří peníze, kterých není nikdy nazbyt.

Aby se Stanislavu Folprechtovi podařilo se závislostí doopravdy seknout, navštívil v Klaudiánově nemocnici Ambulanci léčby závislosti na tabáku, kde ordinuje vedoucí lékařka Olga Žernosek. Ta mimo jiné v úterý v rámci Světového dne bez tabáku, k němuž se mladoboleslavské zařízení připojilo, radila zájemcům se stejným problémem – jak přestat kouřit?

Desítky návštěvníků

Během tří hodin si cenné informace vyslechlo několik desítek návštěvníků. Ti měli také jedinečnou možnost odložit do připravené bedny svou poslední cigaretu a získat za ni jablko. Kdo chtěl, mohl si nechat překontrolovat také stav plic.

Podle Olgy Žernosek se jen málokdo dokáže závislosti zbavit sám. „Závislost na tabáku je nemoc a lze ji srovnat například se závislostí na heroinu či alkoholu. Skoncovat s kouřením bez cizí, respektive bez odborné pomoci, umí jen málokdo," konstatovala vedoucí lékařka s tím, že podle posledních průzkumů je úspěšných přibližně dvacet procent populace.

Olga Žernosek je však v léčbě závislosti úspěšná. Za dva roky, kdy působí v ambulanci, se k ní dosud nevrátil žádný klient, který by při odvykání začal znovu kouřit. „Stane se, že klienti začnou kouřit v počátku, kdy zkouší překonat závislost, a cigaretu vezmou do ruky tehdy, když si s konkrétní situací neumí poradit. Proto v ambulanci pracujeme i s tím, jak se v takových situacích chovat," vysvětlila vedoucí lékařka.

Při léčbě je důležité zjistit, zda jde u pacienta o fyzickou závislost na nikotinu či psychickou. V prvním případě fungují léky, které pomohou zvládnout abstinenční příznaky. „Psychická je složitější. Lidé totiž kouří v určitých situacích – ráno u kávy, o přestávce, v hospodě. V tomto případě by měl člověk pracovat na změně stylu života," dodala.