Eva začala kouřit na střední škole, protože nechtěla mezi ostatními vybočovat. Cigarety jí voněly i chutnaly. Kontrolka jí blikla ve chvíli, kdy si uvědomila, že kouří čím dál víc. „Měla jsem na cigarety vztek. Stojí to strašně moc peněz, začal mi vadit zápach z cigaret, vadilo mi, že mě děti vidí s cigaretou,“ napsala jako poděkování profesionálům z Národní linky pro odvykání.

Latence nástupu rakoviny u kuřáků je až 20 let, nádor se tedy objeví klidně i po dvou desítkách let od začátku pacientova kouření. Rakovina může přijít i v případě, že mezitím kouřit přestal
Kouření je nemoc. Vhodnou léčbu ale využije jen minimum lidí

Dnes je jí šestatřicet let a díky odborníkům a své pevné vůli před časem sekla s kouřením ze dne na den. Kvůli abstinenčním příznakům, které nastaly několik hodin po típnutí poslední cigarety, tehdy totiž zavolala na zmíněnou linku. Od té doby nevzala cigaretu do ruky.

Národní linka pro odvykání je nejdostupnější službou pro lidi, kteří se chtějí odnaučit kouřit. Je zdarma a dostupná po celé České republice. Využít ji může každý, komu bylo patnáct let. Její odborníci mu mohou sestavit individuální plán odvykání. Plno užitečných informací najde zájemce i přímo na webu linky.

Další možnosti

Pomoc lze hledat také v Centrech pro závislé na tabáku, u ambulantních lékařů, v lékárnách s odborným poradenstvím při odvykání kouření, psychiatrických či adiktologických ambulancích, pomocí mobilních aplikací nebo poraden lékařů.

Lidé mají pro ukončení kouření nejrůznější motivace. Patří mezi ně uvědomění si toho, že kouření škodí zdraví či cena. Když člověk denně vykouří krabičku s dvaceti cigaretami v hodnotě třeba 120 korun, měsíčně je to 3600, ročně dokonce více než třiačtyřicet tisíc korun.

Děti často začínají kouřit už na základní škole. K růstu počtu na nikotinu závislých mladistvých vede i velmi snadná dostupnost nikotinových sáčků. Ilustrační snímek
Problém, který trvá. Děti začínají s kouřením už na základce, upozorňuje lékař

To už je třeba slušná zahraniční dovolená. „Přesto ceny cigaret neodpovídají jejich škodlivosti,“ uvedla doktorka Hana Ross z Univerzity v Kapském Městě. Reálnou hodnotu daní z tabákových výrobků totiž výrazně snížila inflace.

Národní linka pro odvykání

Ve všední dny od 10 do 18 hodin může na bezplatnou linku 800 350 000 zřízenou Úřadem vlády České republiky a provozovanou organizací AdiPoint volat každý, komu bylo patnáct let a chce poradit ohledně odvykání kouření, alkoholu, patologického hraní, drog, léků a sociálních sítí u sebe nebo blízkých. Komunikovat lze i přes e-mail: poradte@chciodvykat.cz

Centra pro závislé na tabáku

Blansko, Brno, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Chrudim, Jeseník, Jihlava, Kladno, Krnov, Kroměříž, Litoměřice, Mladá Boleslav, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha (10, 4, 5, 6, 8), Příbram, Strakonice, Šumperk, Tábor, Valašské Meziříčí, Vyškov, Zlín, Znojmo

Podrobné informace ZDE