Eva začala kouřit na střední škole, protože nechtěla mezi ostatními vybočovat. Cigarety jí voněly i chutnaly. Kontrolka jí blikla ve chvíli, kdy si uvědomila, že kouří čím dál víc. „Měla jsem na cigarety vztek. Stojí to strašně moc peněz, začal mi vadit zápach z cigaret, vadilo mi, že mě děti vidí s cigaretou,“ napsala jako poděkování profesionálům z Národní linky pro odvykání.

Dnes je jí šestatřicet let a díky odborníkům a své pevné vůli před časem sekla s kouřením ze dne na den. Kvůli abstinenčním příznakům, které nastaly několik hodin po típnutí poslední cigarety, tehdy totiž zavolala na zmíněnou linku. Od té doby nevzala cigaretu do ruky.
Národní linka pro odvykání je nejdostupnější službou pro lidi, kteří se chtějí odnaučit kouřit. Je zdarma a dostupná po celé České republice. Využít ji může každý, komu bylo patnáct let. Její odborníci mu mohou sestavit individuální plán odvykání. Plno užitečných informací najde zájemce i přímo na webu linky.
Další možnosti
Pomoc lze hledat také v Centrech pro závislé na tabáku, u ambulantních lékařů, v lékárnách s odborným poradenstvím při odvykání kouření, psychiatrických či adiktologických ambulancích, pomocí mobilních aplikací nebo poraden lékařů.
Lidé mají pro ukončení kouření nejrůznější motivace. Patří mezi ně uvědomění si toho, že kouření škodí zdraví či cena. Když člověk denně vykouří krabičku s dvaceti cigaretami v hodnotě třeba 120 korun, měsíčně je to 3600, ročně dokonce více než třiačtyřicet tisíc korun.

To už je třeba slušná zahraniční dovolená. „Přesto ceny cigaret neodpovídají jejich škodlivosti,“ uvedla doktorka Hana Ross z Univerzity v Kapském Městě. Reálnou hodnotu daní z tabákových výrobků totiž výrazně snížila inflace.
Národní linka pro odvykání
Ve všední dny od 10 do 18 hodin může na bezplatnou linku 800 350 000 zřízenou Úřadem vlády České republiky a provozovanou organizací AdiPoint volat každý, komu bylo patnáct let a chce poradit ohledně odvykání kouření, alkoholu, patologického hraní, drog, léků a sociálních sítí u sebe nebo blízkých. Komunikovat lze i přes e-mail: poradte@chciodvykat.cz
Centra pro závislé na tabáku
Blansko, Brno, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Chrudim, Jeseník, Jihlava, Kladno, Krnov, Kroměříž, Litoměřice, Mladá Boleslav, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha (10, 4, 5, 6, 8), Příbram, Strakonice, Šumperk, Tábor, Valašské Meziříčí, Vyškov, Zlín, Znojmo
Podrobné informace ZDE.