Během posledních let se toho však ve vztahu k cigaretám událo mnohem víc. Zejména mladí lidé už na klasické cigarety začínají rezignovat a stále častěji se obracejí k vapování, tedy kouření elektronických cigaret. Pára, kterou kuřáci vdechují, neobsahuje škodlivé látky vznikající spalováním v klasické cigaretě.

Říká se proto, že vapování je „zdravější“, správné označení však zní: méně škodlivé. Ale je fakt, že i díky přísně nastaveným regulacím jde o jednu z nejbezpečnějších alternativ kouření. Klíčové přitom je, že při vapování cigareta nehoří, kuřák tedy nevdechuje škodlivé nebo jedovaté látky, jež se uvolňují při spalování.

Elektronické cigarety nejsou plošně zakázány v restauracích, možná právě proto započala po zákazu klasických cigaret sháňka po alternativě, s níž se člověk nemusí kvůli svému zlozvyku klidit od piva. Další zjištění z průzkumu Deníku říká, že více než třetina čtenářů už trvale nebo alespoň dočasně nahradila klasickou cigaretu méně rizikovou alternativou.

Odbourávání zdravotních rizik

Nástup vapování může být předzvěstí konce klasických cigaret. Potvrzuje to například český adiktolog Miovský: „Současný trend je zřejmě nezadržitelný, dochází k opravdové revoluci ve využívání tabáku. Je to právě největší historická změna, která se ve vztahu k užívání této návykové látky na trhu objevila,“ říká klinický psycholog a psychoterapeut z Karlovy Univerzity v Praze.

Tabákové výrobkyZdroj: Deník I on vidí v přechodu na elektronické cigarety významný krok směrem k eliminaci vysokého počtu onemocnění způsobených důsledky kouření. „Nejdůležitější je, že náhražkami odbouráváme proces hoření. To je základní princip, jak významně snížit rizika ve vztahu k užívání tabáku,“ je přesvědčen Miovský.

Vysoké procento kuřáků by přitom bylo úplně nejraději, kdyby byli na svém zlozvyku méně závislí nebo kdyby mohli přestat kouřit úplně.

Když ale na konci minulého roku provedla pro Philip Morris International (PMI) mezinárodní výzkum společnost Povaddo, zjistila, že jen zhruba 55 procent dospělých kuřáků má informace o případných alternativních produktech.

Kdo skončí, cítí se lépe

Podle bývalých kuřáků, kteří plně přešli na jiné alternativy kouření, má přitom změna pozitivní dopad na jejich život. Jídla jim chutnají lépe (to tvrdí 52 % respondentů zmiňovaného výzkumu), zlepšil se jejich společenský život (46 %) a mají lepší vztahy s rodinou a přáteli (40 %).