Souhrnné výdaje VZP za onkologickou léčbu vloni poprvé přesáhly 14 miliard korun. Nejdražší byla léčba nádorů trávicího traktu, která stála více než tři miliardy. Téměř stejně nákladné byly také nádory mízní a krvetvorné tkáně. Dvoumiliardová hranice byla překročena také u rakoviny prsou.

Rakovina v Česku

Nejčastějším onkologickým onemocněním je přitom rakovina kůže, která vloni postihla 69 tisíc pacientů VZP. U nádorů štítné žlázy a žláz s vnitřní sekrecí stoupl počet nemocných za poslední tři roky o více než desetinu, což představuje rekordní nárůst.

Náklady na léčbu rostou v posledních letech rychleji než počet nemocných. To je způsobeno zvyšující se kvalitou péče, zejména příchodem stále nových a účinnějších léčivých přípravků. Podle VZP by byl růst nákladů ještě výrazně vyšší, kdyby pojišťovna dlouhodobě netlačila na snižování cen léků. Během roku 2017 tak došlo například ke snížení úhrady u některých cytostatik. Přesto i pro letošní rok počítá s dalším navýšením nákladů.  

VZP svým klientům starším 35 let přispěje částkou 2500 korun na preventivní onkologické vyšetření na sedmi specializovaných pracovištích. Další příspěvky mohou pojištěnci získat na vyšetření kožních znamének, muži ve věku 50 až 65 let také na vyšetření na rakovinu prostaty.