Kapesník patří mezi základní hygienické potřeby, které bychom měli mít kdykoliv při ruce. A když máte rýmu, je to pro vás jasný signál, že si máte do každé kapsy, do batohu, kabelky, i do auta pořídit jejich pořádnou zásobu. Otázkou však je, zda jsou lepší jednorázové papírové kapesníčky, nebo se vyplatí vsadit na klasiku v podobě žehleného a skládaného látkového kapesníku, který tolik nedře nos a dá se použít opakovaně. Má sice své výhody, ale také rizika, která není radno podceňovat. Abyste jim předešli, vyplatí se vědět, jak látkové kapesníky správně používat, jak je prát a jak může pomoci strčit je na noc do mrazáku.

Kapesník jako zdroj nákazy 

Zásadní nevýhodou látkového kapesníku je, že pokud se trápíte s bakteriální, ale i virovou rýmou, nosíte si vysmrkané patogeny neustále u sebe. Otázkou pak už jen zůstává, kdy vám bakterie ulpí na ruce, kterou pak kontaminujete předměty ve svém okolí, jídlo či přenesete infekci dotykem na jiné osoby.

Jednoduchá mast jen ze dvou ingrediencí je ideálním lékem při rýmě a nachlazení.
Úleva od rýmy a kašle? Jedinečná mast ze dvou surovin zažene podzimní neduhy

O tom, že se v běžně používaném kapesníku nachází obrovské množství bakterií, hovoří v diplomové práci s názvem Zdravotník jako zdroj infekcí spojených se zdravotní péčí její autorka Lucia Janíčková: „Byly zachyceny čtyři druhy kmenů, konkrétně Staphylococcus, Staphylococcus aureus a další dva kmeny či bakterie jako E. coli.“

V rámci práce bylo mimo jiné zkoumáno, jaký vliv na přenos infekce má použitý látkový kapesník nošený v kapse. Na základě zjištění autorka práce látkové kapesníky vůbec nedoporučuje, a to především ve zdravotnických zařízeních, pro nemožnost jejich vyhození po použití i zjištěný výskyt bakteriálních kmenů na rukou.


Nahrává se anketa ...

Riziko opakované infekce 

Pokud jste tedy věrným uživatelem klasického látkového kapesníku, který přijde do kontaktu s vaším nosem i rukama několikrát denně, myslete na to, že to není zrovna hygienické. Kdykoliv ho opět vezmete do rukou, poskytnete již stávajícím bakteriím nový příval hlenů a zvýšíte tak jejich životnost.

Když už jsme u toho, víte, jak správně smrkat?

„Pokud je váš kapesník plný virů, protein ve vašich hlenech je pomáhá chránit před vysoušením. Jedná-li se o bakterie, vlhkost doplněná dalším vysmrkáním jim může pomáhat v růstu,“ varuje britský vědecký magazín BBC Science Focus.

Jakmile tedy použijete kapesník příště, veškeré choroboplodné zárodky, které v něm přežily, se přenesou zpět na vaše ruce, nebo přímo na váš obličej. Podobně se vyjádřil pro Australian Broadcasting Corporation i profesor medicíny na Universtiny of Virginia Medical School v USA Jack Gwaltney.

Několik petrželových lístků nakrájejte nadrobno, zalijte je horkou vodou a nechte louhovat. Vznikne vám čaj známé vůně, ale netušené síly
Čaj z této bylinky pročistí ledviny. A pomůže shodit až 5 kilo za pár dní

„Existuje více než 200 virů, které mohou způsobit nachlazení, a mnoho z nich patří do rodiny rhinovirů. Mají proteinový obal a poměrně dobře přežívají na tvrdých površích a na tkaninách. Můžete proto předpokládat, že virus přežije i v látkovém kapesníku,“ myslí si doktor Gwaltney, který odhaduje, že by virus mohl žít mimo tělo až tři dny a následně by mohlo dojít k opakované infekci či přenosu patogenů na jiné předměty či osoby.

Historie kapesníku sahá až do starého Říma. Předmětem obecnější potřeby se stal až v 18. století. Předtím byl spíš bohatě zdobeným módním doplňkem a známkou urozenosti.Historie kapesníku sahá až do starého Říma. Předmětem obecnější potřeby se stal až v 18. století. Předtím byl spíš bohatě zdobeným módním doplňkem a známkou urozenosti.Zdroj: Shutterstock

Má to i své výhody 

Pokud si však nyní myslíte, že jsou látkové kapesníčky z podstaty špatné, vězte, že má jejich používání i svá pozitiva. Jedním z nich, nejspíš tím nejvýznamnějším, je, že se jedná o opakovaně použitelnou tkaninu, která vytváří nulový odpad a pomáhá vám vyhnout se přetékající nádobě plné jednorázových papírových kapesníčků. Mezi další výhody patří podle webu REkrabička, který se zaměřuje na recyklaci, následující:

  1. Při častém smrkání a velké rýmě se kapesník neroztrhá a jeho obsah vám neskončí v dlani.
  2. Kontakt s viry a bakteriemi může podporovat přirozenou imunitu.
  3. Je to při jednorázové investici levnější varianta.
  4. Smrkání do bavlněného kapesníku je pocitově příjemnější než do papíru.
  5. Nestane se vám, že vám kapesníčky dojdou a máte je vždy ihned k dispozici.
  6. Ekologičtější varianta, co se týká spotřeby vody na výrobu.

Jak bezpečně používat látkový kapesník 

Z důvodu, že by mohly být kapesníky pro obsah mikroorganismů zdravotně nebezpečné, se doporučuje především kapesníky denně prát a následně dezinfikovat vhodným prostředkem. Mezi hlavní zásady hygienického používání kapesníků patří podle luxusního prodejce látkových kapesníků Tordney tyto zásady:

1. Vždy používejte kapesník jen sami pro sebe.
2. Po vysmrkání kapesník přehněte a následně smrkejte do jiného místa.
3. Každý den kapesníky perte a měňte.
4. Před praním z kapesníku odstraňte hrubé nečistoty.
5. Kapesníky ideálně vyvářejte, nebo perte alespoň na 90 °C a následně vyžehlete.
6. Chcete-li mít jistotu, vložte je na noc v igelitovém sáčku do mrazáku.

A jak je to s materiálem? Jedním z důvodů, proč lidé stále používají látkové kapesníky, je bezesporu jejich příjemné použití. Jemná měkká tkanina v podobě bavlny totiž nedře nos a nezpůsobuje při častém smrkání poranění. V rámci zvýšení hygieny však například studie, dělaná mezi studenty a studentkami Ambrose Alli University, doporučuje zcela jiný materiál.

„Řešením by mohlo být používání kapesníků ze syntetického mikrovlákna, které nedisponují takovou savostí a absorpcí patogenů do vláken. Kapesník z umělého vlákna se rovněž lépe pere, schne a mikroby na něm neprospívají ani neulpívají,“ jsou přesvědčeni autoři studie.