Novým trendům se v poslední době musí přizpůsobovat provozovatelé českých lázní. Jejich provoz ovlivnily pandemie i zdražování. „Je nutné, aby se všechny orgány státní správy a samosprávy spojily a vytvořily takové podmínky, které by aktivně pomáhaly rozjezdu lázeňské péče,“ zdůraznila předsedkyně Sdružení lázeňských míst a primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

K tomu, aby sektor lázeňství překonal krizové okamžiky, kterými v posledních letech prochází, je podle ní důležitý i dostatek prostředků na údržbu měst či správu přírodních léčivých zdrojů a lázeňské infrastruktury.

Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová
Na ruch Varů jsou lidé zvyklí. Prameny jich vyzkoušelo málo, říká primátorka

Nutné je také nahradit ruskou klientelu, která do lázní často jezdila. „Nabízí se zaměřit na země Zálivu a Izraele. A také posílit pozice na takzvaných sekundárních trzích, jakými jsou Ázerbájdžán, Kazachstán či Uzbekistán,“ zmínil ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Lázeňství v číslech

93 registrovaných poskytovatelů lázeňské léčebně rehabilitační péče
25 tisíc lůžek je v českých lázních
11 tisíc lidí lázně zaměstnávají

Zdroj: Svaz léčebných lázní ČR

Jedná se o země s pravidelným leteckým spojením s Českem, finančně zabezpečenou klientelou a historicky tradiční oblibou českého lázeňství. Provozovatelé lázní jim je musí čím dál víc zatraktivňovat, kupříkladu lákavými wellness balíčky.

Nezapomínat ale nesmějí ani na české klienty. „Velký potenciál pro lázně má aktivní finančně zajištěná věková kategorie pětařicet plus. A také fakt, že lázně jsou skvělým místem pro aktivní letní i zimní dovolenou celé rodiny,“ doplnil.

Posílit atraktivitu

Cílem tedy je, aby do lázní přijížděli jak lidé, kteří mají pobyt s léčbou na pojišťovnu či si jej částečně nebo plně hradí sami, tak ti, kteří lázeňská města navštěvují jako turisté. „Lázeňství dělá města krásnějšími,“ podotkl prezident Svazu léčebných lázní České republiky Eduard Bláha.

Lázně se potýkají též s nedostatkem kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců. Podle Bláhy tento problém může v budoucnu pomoci vyřešit větší zapojení cizinců. Za důležité považuje i pokračovat i v modernizaci, digitalizaci a využívání nových metod léčby s pomocí virtuální reality.

Slatinná koupel
Slatina v Lázních Toušeň prokrvuje, tlumí bolesti a uvolňuje svalstvo

Posílit atraktivitu lázní může i propagace toho, že evropská lázeňská léčba je od roku 2021 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně jsou navíc (společně s dalšími osmi evropskými lázněmi, kupříkladu německými Baden-Baden či francouzskými Vichy) součástí mezinárodního zápisu Slavná lázeňská města Evropy.

Loni lidé nejvíc navštěvovali lázně v Karlovarském kraji, kde se vedle výše zmíněného lázeňského trojúhelníku nacházejí též Lázně Kynžvart či Jáchymov. Celkově tam zavítalo bezmála 546 tisíc hostů.

Mariánské LázněMariánské LázněZdroj: Deník/Andrea Cerqueirová

Do Zlínského kraje, kde jsou Luhačovice se slavnou Vincentkou, zavítalo přes dvaapadesát tisíc klientů. Třetí příčku zaujal Olomoucký kraj, kde se nacházejí Velké Losiny či Teplice nad Bečvou. Tam dorazilo téměř osmačtyřicet tisíc návštěvníků.

Lázeňská místa

Bechyně, Bludov, Buchlovice, Františkovy Lázně, Hodonín, Jáchymov, Janské Lázně, Jeseník, Karlova Studánka, Karlovy Vary, Karviná-Darkov, Klimkovice, Konstantinovy Lázně, Kostelec u Zlína, Lázně Bělohrad, Lázně Bohdaneč, Lázně Kundratice, Lázně Kynžvart, Lázně Libverda, Lázně Toušeň, Lednice, Lipová-Lázně, Luhačovice, Mariánské Lázně, Mšené-lázně, Ostrožská Nová Ves, Poděbrady, Slatinice, Teplice, Teplice nad Bečvou, Třeboň, Velké Losiny, Velichovky, Vráž