Osteopat Célestin Sertelet nabízí několik cviků, které můžete udělat, když zazvoní budík. A přitom můžete zůstat pěkně v posteli.
Nejprve uděláme kroužky, jimiž budeme aktivovat kotníky. S rukama podél těla začněte pomalu kroužit, nejdříve pět kroužků ve směru hodinových ručiček, pak v protisměru, s pravým kotníkem, poté totéž s levým kotníkem. Protahujete si tak vazy a šlachy, které jsou namáhány zejména nošením obuvi s podpatkem.

Stále vleže skrčte pravou nohu. Vaše pata zůstává na matraci blízko pravé hýždě. Dejte pravou ruku na koleno a udělejte stehnem pět velkých kruhů ve směru hodinových ručiček a v protisměru. Cvičte pomalu a kruhy dělejte co největší. Opakujte s levou nohou. Cvičením uvolňujete hýždě a nepřímo pánev.

Se zády přitisknutými k matraci skrčte levé koleno jako u předchozího cviku. Uchopte ho pravou rukou a tlačte vpravo, jako kdybyste ho chtěli přitisknout k matraci. Záda musejí zůstat rovná. Napněte levou paži na matraci a protáhněte pěst, přičemž dlaň směřuje ven. Udělejte pět nádechů a při každém výdechu tlak pravou rukou prohlubte. Nesmí vás přitom nic bolet. Opakujte cvičení s pravým kolenem.

Posaďte se na lůžku s napjatýma nohama a snažte se dotknout rukama špiček nohou. Pětkrát se nadechněte a s každým výdechem se snažte ještě více přiblížit k nohám. Musíte cítit tlak v zadní části stehen, nepříjemný, ale účinný!

Nakonec vstaňte z postele a protáhněte si záda. Vaše ruce se nejprve snaží dotknout se špiček nohou a hlava je zcela uvolněná. Pomalu, obratel po obratli, narovnávejte záda. Zároveň zvedněte ruce až nad hlavu a protáhněte se do výšky. Prohněte záda dozadu. Opakujte pětkrát.

Jak se protáhnout na pláži

Podobně si můžete protáhnout tělo i na pláži, aniž byste k tomu potřebovali nějaké náčiní: stačí plážová osuška, písek a moře. Jak na to, radí sportovní trenér Raphaël de Sylva.

Srolujte si osušku. Se skrčenýma nohama a pažemi horizontálně napjatými ji držte v rukou jako provaz ve výši hrudníku. Táhněte osušku směrem k sobě, jako kdybyste ji chtěli roztrhat, a pak se vraťte do původní pozice. Opakujte patnáctkrát až dvacetkrát. Nesnažte se cvičit rychle, vaše svaly aktivuje tlak, jde tedy o pomalé pohyby.

Ve vodě plavte bez pohybů nohama. Zvolte si styl, který vám vyhovuje nejvíce, ať už prsa, kraul nebo motýlek, a aby vám nohy neklesaly, dejte mezi ně míček nebo dětské nafukovací rukávky.

Lehněte si na břicho na osušku a podepřete se o lokty a špičky nohou. Při tomto cviku pracují hluboké břišní svaly, které drží orgány. Zůstaňte v této pozici třicet vteřin. Pokud se vám zdá cvik příliš těžký, opřete se o zem koleny. Držte záda rovně a neprohýbejte je. Můžete pocítit lehkou bolest v dolní části zad, ale pokud není příliš silná, jde o normální jev.

Pak si můžete chozením v písku protáhnout hýždě. Dělejte velké kroky vpřed a ohýbejte koleno zadní nohy co nejvíce, aby se přiblížilo zemi. Udělejte 15 kroků vpřed, pak se otočte a udělejte 15 kroků vzad. Ve stoji s nohama dobře zapíchnutýma v písku ohněte kolena tak, jako kdybyste si chtěli sednout a vyskočte. Cvik několikrát zopakujte, Je-li pro vás příliš těžký, nevyskakujte - postačí sed, při kterém hýždě nesmějí přijít níže než kolena. Cvičte nejlépe ráno vybaveni kloboukem a natřeni opalovacím krémem.