TOPOL ČERNÝ

Symbolizuje spojení nebe a země. Pupeny topolu jsou jedním z nejúčinnějších gemmoterapeutik na doléčení lymeské borreliózy. Pupeny obsahují látky s antirevmatickými účinky. „Topol ve směsi s borovicí, černým rybízem a vinnou révou odstraňuje kloubní, svalové a kostní problémy a dodává tělu stopové prvky a vitaminy, které jsou potřebné pro kostní tkáň,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Čerstvé mají kořenitě hořkou příchuť a silné analgetické vlastnosti, ale největší účinnost mají ve formě tinktury – vodní výluhy nemají potřebné účinky. Látky v pupenech topolu obsažené zlepšují vylučování kyseliny močové, uplatňují se při zánětech močového měchýře, působí dezinfekčně. Na bronchitidu je výborné topolové víno.

Asi sedmdesát gramů pupenů se nechá macerovat v jednom litru bílého vína po dobu jednoho týdne. Odpíjí se postupně po půl deci každý den. Ale pozor! Předávkování může způsobit zvracení a nevolnost.

OLŠE LEPKAVÁ

Pomáhá při nachlazeních, průjmech a horečkách. Listy olše lepkavé posilují obranný systém organismu. Pupeny olše podporují zdravou činnost srdce, tlumí migrény, posilují nervových systém a vylepšují paměť. Drcené tenké větvičky a listy olše se dají používat k zábalům.

Stačí si připravit silný odvar z listů i větviček, namočit do něj obvaz a přiložit k bolavému kloubu. Obklady z nasekaných listů ulevují bolavým nohám. Bolest samozřejmě neustoupí hned, jako když sníte tabletku proti bolesti, ale pravidelnou péčí stav zlepšíte. Při užívání výtažků rostlin musíte mít trpělivost – nastupují mnohem pomaleji než klasické léky, ale zase nemají vedlejší účinky na tělo.

BŘÍZA BÍLÁ

Hned jak začnou pučet první lístky břízky, můžete si z nich připravit čaj. Pupeny a lístky břízy výborně pročišťují tělo a mají blahodárný vliv na ledviny. Dá se říci, že pokud se rozhodnete pro nějakou bylinnou kúru, měli byste nejprve začít výtažky břízy, které pomůžou k lepšímu vstřebávání dalších účinných látek. Bříza je pro své močopudné účinky součástí mnoha čajových urologických směsí. Pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny.

Doporučuje se při revmatismu, kloubních bolestech a nemocech srdce. Odvodňovací efekt je způsoben zejména jejím obsahem saponinů a silic. Jestli řešíte problém s natékáním různých částí těla, vyzkoušejte čaj z pupenů nebo listů břízy. „Léčí kostní záněty a dekalcifi kace kostí, především ve spojení s jedlí. Dobré výsledky přináší při léčbě některých typů žloutenky, při zánětech slinivky břišní a při některých chorobách sleziny,“ říká Podhorná.

Výluh břízy se doporučuje, když se rozhodnete pro dietu na snížení váhy. Stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky a tím připraví tělo k odbourávání tukových zásob. Nepřímo má vliv i na odstraňování celulitidy.