Pokud jste dostali chřipku, měl by vám lékař nejenom prohlédnout krk, ale také udělat rychlý test na antigen chřipkového viru. Teprve pak by vám měl předepsat nějaké léky. Rozhodně byste neměli dostávat antibiotika.

Zhruba tak by mohl vypadat jeden z doporučených klinických postupů, který právě tvoří na ministerstvu zdravotnictví. Půjde o jakési návody, co by měli lékaři při konkrétních nemocech s pacientem dělat. Dostupné budou nejenom lékařům, ale i pacientům. Pokud některý z nemocných zjistí, že lékař daný postup nedodržel, může se domáhat náhrady.

„Sestavujeme vůbec první doporučené klinické postupy. Bude to taková kuchařka, která bude popisovat základní náplň léčby, diagnostiku a použití přístrojů u konkrétních nemocí. Bude tam uvedeno třeba i to, jakou odbornost má mít ošetřující lékař nebo v jakém pořadí mají následovat jednotlivá vyšetření. Prozatím jich máme asi pět, do konce roku bychom mohli mít deset,“ potvrdil Deníku šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

JAK POSTUPOVAT PŘI MRTVICI

Většina postupů se podle něj přebírá ze zahraničí a na české podmínky se jen mírně upravuje. Na jejich znění se přitom podílejí špičkoví lékaři z oboru. „Chybět ale nemohou ani zástupci ministerstva nebo pojišťovny, protože právě ony léčbu platí. Pojišťovny jsou také dozorovým orgánem, který má ze zákona správnost léčby a zdravotnickou dokumentaci pacienta kontrolovat,“ pokračuje Dušek.

V tuto chvíli je podle něj hotová dokumentace k rakovině raného nádoru tlustého střeva nebo nádoru prostaty. Popsaný je také postup při mrtvici a srdečním selhání. „Jako první se snažíme zmapovat vážnější choroby, které jsou v populaci hodně rozšířené. Do budoucna přidáme i další méně běžné nemoci,“ uzavřel Dušek. Doporučené klinické postupy se budou každé dva roky aktualizovat, aby odrážely případné pokroky v medicíně.

ĎÁBEL JE SKRYTÝ V DETAILECH

Jakmile budou postupy hotové, zveřejní je na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Prohlédnout si je tak budou moci nejenom doktoři, ale také sami pacienti.

„Pokud někdo zjistí, že se jeho zdravotní stav zhoršil zřejmě jenom proto, že lékař doporučený postup nedodržel, bude se moci domáhat náhrady škody – například u soudu. Náš seznam mu v tom bude oporou,“ uvedl k tomu náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Současně doplnil, že doporučené postupy mohou do budoucna sloužit i jako základ pro tvorbu nadstandardů.

Česká lékařská komora je ale opatrná. „Zatím to ne-umím ohodnotit, protože jsem žádný z postupů zatím neviděl, ale ďábel je vždy skrytý v detailech,“ řekl mluvčí komory Michal Sojka. Postupy mohou podle něj také prodražit léčbu.