„Potíže byly zachyceny včas,“ potvrzuje primářka nefrologické ambulance Kristýna Michalíčková. Díky tomu herec unikl dialýze.
Ne každý ale včas přijde. Na důležitost prevence se každoročně - vždy druhý čtvrtek v březnu - snaží upozornit Světový den ledvin, který letos připadá na dnešek. Podle lékařů je důležitý zdravý životní styl. Ledvinám přitěžuje kouření, nezdravá strava, cukrovka, vysoký krevní tlak nebo dědičné dispozice.
Mezi rizikové skupiny patří podle primáře Dialyzačního centra Bulovka Vladimíra Vojance lidé, kteří prodělali infarkt myokardu nebo angínu pectoris. Zpozornět by měli také lidé, kterým selhalo srdce, prodělali ischemickou chorobu dolních končetin, revmatologické onemocnění či často užívají léky na bolest.
Pozor na ledviny, co (ne)dělat
Dbát na zdravou životosprávu – pít hodně vody, nekouřit, vyhýbat se alkoholu, neužívat nadměrné množství léků, jíst pestrou a vyváženou stravu, hodně se hýbat.
Při preventivních prohlídkách, na které má každý člověk nárok jednou za dva roky, si mohou lidé nad padesát let nechat vyšetřit hladinu kreatininu v krvi.
Orientační test si každý může udělat na webu ledvinovakalkulacka.cz.
Pandemické dědictví
Problémy mohou mít i lidé po prodělaném covidu. Především ti z rizikových skupin – tedy obézní, s vysokým krevním tlakem, chorobami srdce nebo cukrovkou. Podle nové studie amerických vědců mají až třikrát větší riziko, že v případě včasného nezachycení problémů skončí na dialýze. „Je nezbytné pečlivě sledovat funkci jejich ledvin,“ řekl ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martin Kuncek.
Tito lidé by proto měli co nejdřív podstoupit odborné preventivní vyšetření. „V době pandemie počet návštěv v našich ambulancích poklesl asi o deset tisíc za rok,“ upozornil Vojanec. Pro lidi na dialýze a po transplantaci ledviny, kteří mají oslabenou imunitu, je podle přednosty Kliniky Nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Vladimíra Tesaře důležitá třetí dávka očkování proti covidu. „V okamžiku zjištění pozitivity je nutné podávat jim monoklonální protilátky nebo účinná antivirotika,“ dodal.
Stejně jako v uplynulých dvou covidových letech nebudou ani při letošním Světovém dni ledvin otevřené ambulance pro bezplatné vyšetření. Apel na prevenci lékaři přesunuli na internet. V Česku se s ledvinami nějakou formou léčí kolem deseti tisíc lidí, na dialýze může letos přibýt i 300 až 400 pacientů z řad ukrajinských pacientů (více v boxu).
Loni lékaři transplantovali 456 ledvin. Před několika lety svou ledvinu daroval kupříkladu herec Karel Zima, který je již třetím rokem ambasadorem Světového dne ledvin. „Chodím na pravidelné kontroly a žije se mi dobře,“ řekl.
Dialýza pro 300-400 ukrajinských uprchlíků
Dialyzační ošetření bude podle odhadů České nefrologické společnosti v Česku potřebovat tři sta až čtyři sta uprchlíků z Ukrajiny. První pacientkou se stala paní Olha z Danilova na Zakarpatské Ukrajině, která pracovala jako úřednice na obecním úřadě a zhruba rok je v důchodu. Dalším byl osmačtyřicetiletý manažer Oleg z východoukrajinského Záporoží, který kus cesty musel urazit i pěšky. Aby přežil, jednu dialýzu absolvoval už při náročné cestě, ve Lvově.
„Rozhodně se o vás postaráme,“ vzkazuje všem dalším ukrajinským uprchlíkům předsedkyně České nefrologické společnosti Romana Ryšavá. Motto letošního Světového dne ledvin „Zdravé ledviny pro všechny“ tak podle ní získává nový rozměr.