Podle Dvořáčka byl původně avizovaný výpadek dodávek léku na diabetes v řádu měsíců. „V týdnu od 17. dubna už jsou nám slíbeny dodávky v takové míře, aby byli uspokojeni čeští pacienti," uvedl náměstek. Podle něj má většina pacientů doma zásobu na tři měsíce

Podle vědeckého sekretáře České diabetologické společnosti Jana Šoupala lékaři umějí situaci vyřešit náhradou jiného léku, například ve formě tablet. Chybí navíc jen jedna ze tří různých sil léků. „Pacienti nechť si zkontrolují zásoby a s dostatečným předstihem to řeší se svým lékařem,“ řekl Šoupal. Podle jeho odhadů jde řádově o tisíce pacientů.

Diabetická retinopatie je onemocnění postihující cévy sítnice v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi
Milion Čechů má kvůli cukrovce ohrožené oči. Pomoci jim může jediná fotografie

Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové spotřeba narostla v poslední době na dvojnásobek. „Je důvod se domnívat, že je předepisovaný i v jiných indikacích,“ řekla. Podle Dvořáčka proto ministerstvo dočasně po dobu nedostatku zakáže jeho předepisování pro léčbu jiných pacientů než diabetiků.

„Rozhodli jsme umožnit preskripci jen pro schválené indikace a podmínky úhrady. V praxi tak po určitou dobu nebude možné předepsat toto léčivo pacientům, kteří si jej hradí sami, nebo lékařem bez stanovené specializace,“ doplnil. Sami si ho hradí právě lidé, kteří si jím léčí obezitu. Doporučení pro lékaře, kteří ho takto předepisují, připraví podle Šoupala i odborná společnost.

Časté výpady léků v ČR

Také podle AIFP je důvodem zvýšené celosvětové spotřeby předepisování léku mimo schválené indikace, takzvaně off-label. „Výpadek (…) byl způsoben výrazným globálním navýšením poptávky ze strany pacientů, která se očekává v průběhu celého roku 2023. Dostupnost přípravku ohrožuje zejména off-label využití léku například k regulaci tělesné hmotnosti,“ odpověděl na dotaz ČTK Kolář.

Čaj z mladých lístků kopřiv dokáže snižovat hladinu cukru v těle
S cukrovkou pomohou běžné rostliny. Málokdo to však ví

Česko se v posledních měsících potýká s výpadky léků, které jsou podle lékařů i lékárníků horší než dříve. Důvody jsou podle dřívějších vyjádření ministerstva různé, od problémů s výrobou obalů, problémů s výpadky výroby účinných látek nebo s globální dopravou, přes plánování výrobců na základě spotřeby v předchozích letech. Byla ale nižší kvůli epidemii covidu-19 a souvisejících protiepidemických opatření. Nedostatek je zejména základních antibiotik nebo léků proti horečce, včetně dětských sirupů.

Podle Dvořáčka by měla na konci dubna nebo na začátku května dorazit velká dodávka antibiotických sirupů, která českou spotřebu nasytí až do obnovení dodávek od původního výrobce.