Čeští pacienti řeší palčivý problém: úřady je nutí, aby hledali v lékárnách takové pilulky, které se do Česka vůbec nedovážejí. Jiné jim pojišťovny nezaplatí.

Případů jsou podle odborníků stovky. Třeba lék Zenbrest na rakovinu prsu. „Svého času šlo sice o jediný plně hrazený přípravek na danou chorobu, přesto se u nás vůbec nevyskytoval. Výrobce ho sem během celého roku přivezl jen 37 balení, což vystačilo sotva pro tři pacienty,“ uvedla lékárnice Ivana Minarčíková.

Ostatní lidé se museli spokojit s jiným přípravkem. Jenomže ten už jim pojišťovna celý neuhradila. Byl totiž dražší. A pojišťovna bere v potaz jenom takové léky, které jsou ve skupině svého druhu nejlevnější. Bez ohledu na to, jestli v lékárně jsou, nebo ne.

Podobně jsou na tom i lidé s vysokým cholesterolem v krvi. I u této choroby stanovily úřady úhradu podle nejlevnějšího přípravku, jak stanoví zákon. Na všechny ostatní léky si musejí lidé připlácet. Jenomže ani v tomto případě se nejlevnější lék v českých lékárnách nevyskytuje.

„Přípravky na vysokou hladinu cholesterolu u nás sice užívá asi milion pa-cientů, pojišťovna ale plně hradí jen přípravek, kterého se k nám dovezlo méně než 30 balení,“ popisuje situaci expert na léky Josef Suchopár.

Nepřípustná situace

Případ se proto dostal přes pražský městský soud až k ústavnímu tribunálu. Podle předsedy senátu městského soudu Ladislava Hejtmánka je totiž ústavně nepřípustné, aby si musela většina pacientů na léčbu doplácet jen proto, že existuje velmi levný přípravek, který však nelze v žádné lékárně sehnat.

Současná právní úprava navíc podle něj postrádá smysl. „Zákon sice nikde nestanoví žádnou povinnost dodávek léčivého přípravku v nějakém množství, jeho dostupnost ale prohlašuje a vychází z ní při rozhodování o úhradě,“ uvedl soudce Hejtmánek.

Čirá teorie

Přípravků, které jsou na pultech českých lékáren jen teoreticky, jsou tisíce. Přiznává to i sám Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ve své poslední výroční zprávě uvedl, že je v Česku regist-rováno celkem 59 069 medikamentů, skutečně obchodovaných je ale jen 8724. To je přibližně sedmina. I nepřítomné léky se přitom mohou stát jedinými plně hrazenými medikamenty - stačí, že jsou mezi ostatními pilulkami na danou chorobu nejlevnější.

Češi každoročně spotřebují kolem 263 milionů balení léčivých přípravků za zhruba 68 miliard korun. Průměrná cena jednoho balení se pohybuje kolem 206 korun, pacient si na něj doplácí zhruba 126 korunami. Zákon o veřejném zdravotním pojištění ale garantuje, že na každou nemoc musí mít pacient alespoň jeden přípravek, který mu plně uhradí pojišťovna.