Vypsali jsme asi patnáct výběrových řízení a nepodařilo se přijmout takřka žádného nového lékaře. Zhruba těmito slovy shrnula zájem zdravotníků o práci posudkáře na ministerstvu práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stöcklová, která působí jako náměstkyně.

Ilustrační foto
Na posudek si lidé počkají. Lékařů je málo, vypomáhají si v celé republice

Situace v této oblasti na ministerstvu a České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) je přitom v tristním stavu. Podle informací, které zazněly na zasedání sociálního výboru Poslanecké sněmovny, je na ministerstvu obsazeno ze 45 lékařských míst pouze 28, na ČSSZ pak ze 372 posudkových lékařů chybí 75.

Podobně na tom je i početní stav asistentů, kteří by měli posudkářům vypomáhat. Dochází tak k neúměrnému prodlužování zvláště odvolacích řízení. 

Do exekuce

 „Dostávají se k nám neuvěřitelné lidské příběhy, kdy lidé nedostanou příspěvek na péči, na invalidní důchod čekají někdy i rok, někdy se ho nedožijí nebo skončí v exekuci,“ popisovala situaci předsedkyně výboru Radka Maxová (ANO).

Ilustrační foto
Zdravotním sestrám by měla stačit střední škola, domnívá se Asociace nemocnic

Podle náměstkyně se přitom letos podařilo zastavit nárůst posudků po zákonem dané lhůtě, které řeší odvolací lékaři na ministerstvu. „Daří se spíše nezvyšovat počet posudků po lhůtě, ale úplně snižovat ne, protože přicházejí nové a nové,“ řekla.

Problémy přitom nejsou ve všech krajích, například České Budějovice a Hradec Králové na tom jsou relativně dobře, na opačném konci žebříčku jsou například Ústecko nebo Ostravsko.

Plán na záchranu

Poslanci nejsou jediní, kdo si na pomalé posudky stěžuje. Například nedávno je kritizovala i ombudsmanka Anna Šabatová, která popisovala příběh ženy čekající na rozhodnutí šestnáct měsíců.

Předseda vlády Andrej Babiš
Babiš: Na investice ve zdravotnictví půjde příští rok 6,5 miliardy

Podle ústředního ředitele ČSSZ Františka Boháčka se však situace přece jen lepší. „Nyní počet nevyřízených žádostí osciluje okolo 51 tisíc. Je to tedy snížení oproti prvnímu lednu asi o 22 tisíc, tedy asi o 30 procent,“ řekl.

Ministerstvo chce situaci řešit například tím, že přesune kompetence v odvolacím řízení ze svých lékařů na Českou správu sociálního zabezpečení. Podle náměstkyně je tak jednou z příčin, proč se do výběrového řízení lékaři nehlásí to, že čekají, až to nastane.

Ilustrační foto
Maximálně čtyři pokusy. Zahraniční lékaře čeká změna podmínek zkoušky