Dlouhé hodiny čekání u obvoďáka? Nic podobného už možná za dvacet let nebude potřeba, říká český propagátor nanotechnologií a ředitel společnosti nanoSPACE Jiří Kůs.

Profese praktického lékaře podle něj co nevidět zanikne. „Pro příští generaci už může být zhola zbytečná,“ řekl Jiří Kůs na konferenci v rámci Týdne inovací. Nahradí ji totiž nové technologie, díky kterým si lidé udělají všechna základní vyšetření doma. Za lékařem tak vyrazí až v okamžiku, kdy budou potřebovat pomoc konkrétního odborníka.

Tetování změří dech

Ostatně některé věci už je možné doma vyřešit dnes: na trhu jsou třeba speciální hodinky, které lidem změří jejich tep. Jednoduchý domácí test na rozbor moči zase odhalí začínající infekci či vysokou hladinu cukru v těle.

Další výrobky je postupně následují. „Čínští vývojáři nedávno představili elektronické tetování z hedvábí a grafenu, které v sobě skrývá multifunkční senzor. Ten dokáže rozpoznat tělesnou teplotu či dechovou frekvenci nositele,“ vyjmenovává další příklady chytrých technologií Kůs.

Podobnou „vychytávku“ ostatně vyzkoušeli i vědci z Princetonu. Ti ale tetování z hedvábných vláken a zlatých drátků připevnili místo ke kůži k zubní sklovině. Sledovali pak přítomnost bakterií v ústech. Díky tomu včas odhalili kmeny, které lidem mohly způsobit infekce po chirurgických zákrocích.

„Zkrátka profesionály v ordinacích postupně nahradí paraprofesionálové s technologiemi v ruce. Bude to něco podobného, jako když začal klasickou taxislužbu neodbytně vytlačovat Uber,“ domnívá se Kůs. Česká vláda by na takový vývoj měla být podle něj připravená. „Systém, zvlášť ten zdravotnický, se totiž změní,“ uzavřel expert.

Náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar s ním souhlasí: „Medicína bude skutečně jiná. Když nic jiného, tak budou mít lékaři na pa-cienty víc času,“ řekl na konferenci, která se právě inovacím ve zdravotnictví věnovala.

Náhrada za svaly

Češi patří mezi největší průkopníky nanotechnologií na světě. Vznikla tady řada objevů na akademické půdě, do hledání nových možností, jak využít nanovlákna, se pouštíi spousta tuzemských firem.

Třeba vědci z pražského Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského loni zjistili, jak s pomocí nanotechnologií nahradit svaly. Jako první na světě dokázali řídit rozvinování a svinování uhlíkové nanoruličky. Právě její pohyb podle nich může v budoucnu nahradit práci svalů.

Češi se zapojili také do vývoje mikroskopických robotů, kteří by mohli během několika let zásadně přispět k léčbě rakoviny. Pomocí magnetu se snaží kontrolovat jejich pohyb. „Nanoroboti“ jsou asi tisíckrát tenčí než lidský vlas a dokážou cestovat krevním řečištěm. Zvládnou tak doručit léky až přímo k nádoru.