„Dosáhlo to téměř, jak já říkám, téměř pracovního šílenství, které by vedlo, pokud bychom se neozvali, k tomu, že by se mohl tým rozpadnout," řekl vedoucí lékař anestezie Orlickoústecké nemocnice Jaroslav Krsička, který je současně krajským koordinátorem Lékařského odborového klubu. Podle něj je hlavním cílem lékařů z oddělení částečná změna organizace práce. Vystavují se totiž riziku právního postihu, protože nemohou odmítnout péči o pacienta, který je v ohrožení života, záchranná služba však do nemocnice vozí další, přestože kapacita oddělení je vyčerpaná.

Krsička uvedl, že požadují zvýšení ohodnocení za noční práci téměř o 20 procent, což by činilo několik tisíc korun na lékaře za měsíc. V současnosti se mzdové rozpětí lékařů oddělení pohybuje v základních platech zhruba od 25.000 do 40.000 korun, se službami pak od 30.000 do 65.000 korun měsíčně. Výše celkového příjmu závisí na dosaženém stupni vzdělání, délce praxe a odsloužených přesčasech navíc, které u některých mohou dosahovat až 150 hodin za měsíc.

Nekorektní jednání?

Generální ředitel krajských nemocnic Tomáš Gottvald a hejtman Martin Netolický (ČSSD) uvedli v tiskové zprávě, že jednání lékařů z ARO považuji za nekorektní a že je nepřijatelné jakékoliv separátní vyjednávání se zástupci jednotlivých oddělení. Pro bližší informace k jednání Gottvald odkázal na tiskového mluvčího nemocnic Pavla Koženého, ten však ČTK pouze řekl, že do skončení vyjednávání nebude situaci komentovat.

Podle Krsičky má požadavek na zvýšení mezd i ten cíl, aby platy motivovaly k nástupu další lékaře, alespoň absolventy. „Potřebujeme pro oddělení zajistit budoucnost," dodal mluvčí lékařů ARO.

Minulý rok se mzdy zvýšily o tři procenta pro lékaře a o pět procent pro nelékařské zdravotnické pracovníky a ostatní skupiny. Nárůst mezd v roce 2015 stál nemocnice více než 150 milionů korun, letošní vyjde asi na 70 milionů. Podle Gottvalda není další zvyšování platů v možnostech nemocnic.