Podle lékařů se až po roce uvidí, zda se dítě nakazí virem HIV ze svých nových jater. Léčba by však tomu měla zabránit. „Ovšem, s určitostí to budeme vědět až po čase,“ řekl Jean Botha, šéfchirurg na univerzitě.

Lékaři uvedli, že matka i dítě se po operaci plně zotavili. Po transplantaci jater je zbylá část v těle dárce schopná se zregenerovat.

Matka, která se úspěšně léčí antiretrovirovými léky (ATR), opakovaně požadovala, aby mohla svému dítěti darovat játra a zachránit mu tak život. Pro lékaře to však představovalo velkou etickou diskuzi kvůli riziku přenosu HIV.

„Transplantační tým čelil dilematu, zda zachránit život dítěte, když současně věděl, že může skončit HIV pozitivní. Skutečná šance na přenos viru HIV nebyla známá,“ uvedla univerzita.

Naděje pro další děti

Jižní Afrika má největší světový program léčby HIV. V zemi žije 7,1 lidí s HIV a pozitivních je 18,9 procent dospělých. Přibližně 3,7 milionů lidí je léčeno antiretrovirovými léky, což by mohlo vyřešit závažný nedostatek dárců. Jen loni zemřelo v Johannesburgu 14 dětí, které se nedočkaly transplantace jater.

„Doufáme, že tato průlomová operace bude prvním z mnoha podobných a přispěje k prosazování spravedlnosti a etiky v transplantacích jater,“ řekla June Fabianová, ředitelka výzkumu v univerzitním lékařském centru.